Drzwi i okna w domu pasywnym. O czym pamiętać przy montażu

Katarzyna Laszczak
Okna w domach pasywnych montuje się w warstwie ocieplenia (przy ścianach dwu- i trójwarstwowych). Ułatwiają to gotowe systemy montażowe.
Okna w domach pasywnych montuje się w warstwie ocieplenia (przy ścianach dwu- i trójwarstwowych). Ułatwiają to gotowe systemy montażowe. AIB/POiD
Coraz więcej domów budujemy z myślą o tym, żeby pochłaniały jak najmniej energii. Należą do nich domy pasywne. Podpowiadamy, jak zamontować okna i drzwi zewnętrzne, żeby uniknąć strat ciepła.

Domy pasywne – najbardziej energooszczędne

Rozwiązania ułatwiające „ciepły montaż” okien i drzwi

W domach pasywnych okna i drzwi montuje się w warstwie ocieplenia budynku, poza licem muru. Dzięki temu eliminuje się mostki termiczne, a także ogranicza przedostawanie się pary wodnej i wilgoci do izolacji, zarówno z zewnątrz, jak i wnętrza domu.

Taki montaż okien i drzwi stosuje się w przypadku ścian dwu- i trójwarstwowych, a jego prawidłowe wykonanie ułatwiają systemy montażowe, przeznaczone dla budownictwa pasywnego. Należą do nich np. ciepłe profile. W tym systemie okna lub drzwi otaczane są specjalną ramą. Jest ona stworzona z profili o niskim współczynniku przewodzenia ciepła („ciepłych”). Profile mocuje się do muru mechanicznie i za pomocą kleju. Zapewnia to szczelne, ciepłe i pewne zamocowanie okien i drzwi. Ogranicza też możliwość popełnienia błędów przez wykonawców i przyspiesza prace.

Ważne przy tym jest, żeby stosować kompletne, dedykowane systemy, oferowane przez producentów. Wtedy wiadomo, że wszystkie elementy dobrze do siebie pasują i będą razem prawidłowo funkcjonować. Oczywiście system musi być dobrany do specyfiki budynku i jego konstrukcji, a całość – dokładnie zwymiarowana.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy ciepłym montażu okien i drzwi

Ograniczenie strat ciepła przy pasywnym montażu drzwi zewnętrznych.
Ograniczenie strat ciepła przy pasywnym montażu drzwi zewnętrznych. Porta/POiD

W ciepłym montażu okien i drzwi bardzo ważne jest zachowanie ciągłości izolacji, co ułatwiają m.in. wspomniane ciepłe profile. Ale trzeba także zadbać o uszczelnienie dylatacji i zabezpieczenie ich przed wilgocią. W tym celu stosuje się taśmy paroszczelne (od strony wnętrza) i paroprzepuszczalne (od zewnątrz) lub taśmy rozprężne.

Przed rozpoczęciem montażu okien i drzwi, trzeba zadbać o przygotowanie podłoża. Musi ono być oczyszczone, a także suche i odpowiednio zagruntowane. Bardzo ważne jest także dokładne wykonanie pomiarów i dobranie do nich odpowiednich elementów.

Sposób na ciepłe drzwi zewnętrzne

W przypadku drzwi zewnętrznych trzeba pamiętać także o zastosowaniu „ciepłych” progów i ościeżnic (zwróćmy uwagę, czy kupowane przez nas drzwi są wyposażone w te elementy). Drzwi zewnętrzne montuje się po zakończeniu wszelkich prac mokrych w domu, takich jak tynki i posadzki, i po wyschnięciu tych elementów. Nie można dopuścić do zawilgocenia pianki montażowej, dlatego też stosuje się odpowiednie taśmy, chroniące przed wilgocią i umożliwiające jej odparowanie (taśmy paroszczelne i paroprzepuszczalne).

Przykładowe rozwiązania stosowane do montażu okien i drzwi w domach pasywnych

  • System do pasywnego montażu drzwi (Porta) – zastosowanie tego systemu ogranicza powstawanie mostków termicznych wzdłuż całego obwodu drzwi. Eliminuje też przemarzanie muru nawet do temperatury -20°C. W porównaniu do tradycyjnego montażu, 4 razy lepiej ogranicza straty ciepłe. Zapewnia także dobrą izolacyjność akustyczną. Przeznaczony jest do montażu drzwi zewnętrznych w warstwie ocieplenia. System tworzą: system bazowy (taśmy wewnętrzna i zewnętrzna, listwa termiczna podproża, klej-uszczelniacz hybrydowy, wkręty, fartuch progowy z butylem, pianka montażowa), obwiedniowe profile termiczne, klej montażowy, kołki ramowe.
  • Uniwersalna listwa podokienna MULTIBASE (AIB) – to rozwiązanie przeznaczone do ciepłego montażu okien wykonanych z PVC i aluminium. Pozwala na sprawne wpięcie do ramy okiennej. Listwa jest wypełniona pianką poliuretanową, co zapewnia jej dobre właściwości termoizolacyjne. Szerokość listwy można regulować w zakresie od 55 do 82 mm.
  • System SIMPLEX BASIC (AIB) – system ułatwia montaż okien w warstwie ocieplenia, z wysunięciem do 90 mm poza lico muru. System składa się z profili bazowych, które tworzą ciepłą ramę wokół okna. Przytwierdza się je do muru za pomocą kleju-uszczelniacza i wkrętów. W skład systemu wchodzi też listwa podokienna i taśmy uszczelniające. System zapobiega powstawaniu mostków termicznych i przemarzaniu muru wokół okna. Umożliwia też wymianę okna w przyszłości, bez ingerencji w elewację domu.
od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl