Drzwi i okna w domu pasywnym. O czym pamiętać przy montażu

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Okna w domach pasywnych montuje się w warstwie ocieplenia (przy ścianach dwu- i trójwarstwowych). Ułatwiają to gotowe systemy montażowe.
Okna w domach pasywnych montuje się w warstwie ocieplenia (przy ścianach dwu- i trójwarstwowych). Ułatwiają to gotowe systemy montażowe. AIB/POiD
Coraz więcej domów budujemy z myślą o tym, żeby pochłaniały jak najmniej energii. Należą do nich domy pasywne. Podpowiadamy, jak zamontować okna i drzwi zewnętrzne, żeby uniknąć strat ciepła.

Domy pasywne – najbardziej energooszczędne

Rozwiązania ułatwiające „ciepły montaż” okien i drzwi

W domach pasywnych okna i drzwi montuje się w warstwie ocieplenia budynku, poza licem muru. Dzięki temu eliminuje się mostki termiczne, a także ogranicza przedostawanie się pary wodnej i wilgoci do izolacji, zarówno z zewnątrz, jak i wnętrza domu.

Taki montaż okien i drzwi stosuje się w przypadku ścian dwu- i trójwarstwowych, a jego prawidłowe wykonanie ułatwiają systemy montażowe, przeznaczone dla budownictwa pasywnego. Należą do nich np. ciepłe profile. W tym systemie okna lub drzwi otaczane są specjalną ramą. Jest ona stworzona z profili o niskim współczynniku przewodzenia ciepła („ciepłych”). Profile mocuje się do muru mechanicznie i za pomocą kleju. Zapewnia to szczelne, ciepłe i pewne zamocowanie okien i drzwi. Ogranicza też możliwość popełnienia błędów przez wykonawców i przyspiesza prace.

Ważne przy tym jest, żeby stosować kompletne, dedykowane systemy, oferowane przez producentów. Wtedy wiadomo, że wszystkie elementy dobrze do siebie pasują i będą razem prawidłowo funkcjonować. Oczywiście system musi być dobrany do specyfiki budynku i jego konstrukcji, a całość – dokładnie zwymiarowana.

Na co jeszcze zwrócić uwagę przy ciepłym montażu okien i drzwi

Ograniczenie strat ciepła przy pasywnym montażu drzwi zewnętrznych.
Ograniczenie strat ciepła przy pasywnym montażu drzwi zewnętrznych. Porta/POiD

W ciepłym montażu okien i drzwi bardzo ważne jest zachowanie ciągłości izolacji, co ułatwiają m.in. wspomniane ciepłe profile. Ale trzeba także zadbać o uszczelnienie dylatacji i zabezpieczenie ich przed wilgocią. W tym celu stosuje się taśmy paroszczelne (od strony wnętrza) i paroprzepuszczalne (od zewnątrz) lub taśmy rozprężne.

Przed rozpoczęciem montażu okien i drzwi, trzeba zadbać o przygotowanie podłoża. Musi ono być oczyszczone, a także suche i odpowiednio zagruntowane. Bardzo ważne jest także dokładne wykonanie pomiarów i dobranie do nich odpowiednich elementów.

Sposób na ciepłe drzwi zewnętrzne

W przypadku drzwi zewnętrznych trzeba pamiętać także o zastosowaniu „ciepłych” progów i ościeżnic (zwróćmy uwagę, czy kupowane przez nas drzwi są wyposażone w te elementy). Drzwi zewnętrzne montuje się po zakończeniu wszelkich prac mokrych w domu, takich jak tynki i posadzki, i po wyschnięciu tych elementów. Nie można dopuścić do zawilgocenia pianki montażowej, dlatego też stosuje się odpowiednie taśmy, chroniące przed wilgocią i umożliwiające jej odparowanie (taśmy paroszczelne i paroprzepuszczalne).

Przykładowe rozwiązania stosowane do montażu okien i drzwi w domach pasywnych

  • System do pasywnego montażu drzwi (Porta) – zastosowanie tego systemu ogranicza powstawanie mostków termicznych wzdłuż całego obwodu drzwi. Eliminuje też przemarzanie muru nawet do temperatury -20°C. W porównaniu do tradycyjnego montażu, 4 razy lepiej ogranicza straty ciepłe. Zapewnia także dobrą izolacyjność akustyczną. Przeznaczony jest do montażu drzwi zewnętrznych w warstwie ocieplenia. System tworzą: system bazowy (taśmy wewnętrzna i zewnętrzna, listwa termiczna podproża, klej-uszczelniacz hybrydowy, wkręty, fartuch progowy z butylem, pianka montażowa), obwiedniowe profile termiczne, klej montażowy, kołki ramowe.
  • Uniwersalna listwa podokienna MULTIBASE (AIB) – to rozwiązanie przeznaczone do ciepłego montażu okien wykonanych z PVC i aluminium. Pozwala na sprawne wpięcie do ramy okiennej. Listwa jest wypełniona pianką poliuretanową, co zapewnia jej dobre właściwości termoizolacyjne. Szerokość listwy można regulować w zakresie od 55 do 82 mm.
  • System SIMPLEX BASIC (AIB) – system ułatwia montaż okien w warstwie ocieplenia, z wysunięciem do 90 mm poza lico muru. System składa się z profili bazowych, które tworzą ciepłą ramę wokół okna. Przytwierdza się je do muru za pomocą kleju-uszczelniacza i wkrętów. W skład systemu wchodzi też listwa podokienna i taśmy uszczelniające. System zapobiega powstawaniu mostków termicznych i przemarzaniu muru wokół okna. Umożliwia też wymianę okna w przyszłości, bez ingerencji w elewację domu.

Rozbudowa kompleksu sortowo-rekreacyjnego w Białobrzegach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl
Dodaj ogłoszenie