Drzwi przesuwne wewnętrzne

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Drzwi przesuwne wewnętrzne

Drzwi przesuwne to rozwiązanie coraz częściej stosowane w aranżacji wnętrz. Usprawniają one korzystanie z przestrzeni, a w przypadku niewielkiego metrażu poprawiają funkcjonalność mieszkania.

Drzwi przesuwne stosowane są najczęściej
w dwóch przypadkach. Po pierwsze – gdy  szerokość otworu w murze jest znacznie większa niż rozmiar tradycyjnego skrzydła lub gdy chcemy odseparować od siebie części jednego pomieszczenia pełniącego dwie funkcje, na przykład kuchnię i jadalnię. Po drugie – gdy mamy do czynienia z małym pomieszczeniem, w którym liczy się każdy centymetr przestrzeni.
W takiej sytuacji użycie drzwi przesuwnych pozwala zagospodarować powierzchnię, którą zazwyczaj zajmuje otwierane szeroko standardowo skrzydło.

Drzwi przesuwne na dwa sposoby

Montując drzwi przesuwne do wyboru mamy dwa rozwiązania. W pierwszym szyna, na której przesuwają się drzwi, zamocowana jest na powierzchni ściany, w drugim jest w nią wpuszczona.
W przypadku systemu naściennego należy jednak liczyć się z pewnymi minusami: stosując go nie możemy ustawić na tej samej ścianie mebli, a skrzydło, niezależnie od tego, czy pozostaje otwarte, czy zamknięte, jest zawsze widoczne. Jeśli umieścimy szynę wewnątrz ściany, odsuwane skrzydło będzie się w niej chować, co pozwala na znacznie większe możliwości aranżacyjne, szczególnie
w przypadku niedużych mieszkań. Ze względu na wielkość otworu drzwiowego oraz układ pomieszczenia, możemy zamontować drzwi przesuwne otwierane jedno- bądź dwustronnie. Dwa skrzydła odpowiednie będą przy rozdzielaniu dużych pomieszczeń, jedno natomiast tam, gdzie miejsce jest tylko po jednej stronie otworu, np. w małych pokojach lub na poddaszu.

Drzwi przesuwne wewnętrzne

Szyny i wózki, czyli części systemu

Podstawowymi elementami systemu przesuwnego są szyny, po których porusza się skrzydło. Szyny najczęściej wykonuje się ze stopów aluminium, a mocuje do ściany bezpośrednio lub przy użyciu uchwytów kątowych. Ważne są jej parametry,
a w szczególności sztywność i przekrój – od nich bowiem zależy dopuszczalna waga skrzydła. W przypadku drzwi chowanych
w ścianie są one montowane na wpuszczonym w nią aluminiowym stelażu. Kolejną częścią systemu są wózki, które umożliwiają przesuwanie skrzydła po szynie. W zależności od ciężaru drzwi mają one konstrukcję rolkową bądź kulkową. W przypadku drzwi oferowanych przez Zakład Stolarki Budowlanej CAL są to wózki jezdne łożyskowane cichobieżne, gwarantujące niemal bezszelestne otwieranie i zamykanie drzwi. Całości systemu dopełniają ograniczniki wychylenia i otwarcia. Mają one postać mocowanych w podłodze prowadnic, które stabilizują tor jazdy skrzydła i utrzymują je w pionie. Prowadnice wyposażone są często w kontry śrubowe wyznaczające miejsce, do którego może dojechać wózek. Stosowane ograniczniki zapewniają również łagodne wyhamowanie drzwi przy końcu otwierania, a także ułatwiają ich otwieranie bez konieczności użycia siły.

Drzwi przesuwne wewnętrzne

Przygotowania - podłoga i ściana

Planując zamontowanie drzwi przesuwnych należy zadbać o odpowiednie warunki techniczne. Przede wszystkim ściana, na której zamontowana zostanie szyna, powinna być idealnie prosta. Ważne jest również wykonanie podłogi – jej powierzchnia pod skrzydłem powinna być równa, o co należy zadbać szczególnie wówczas, gdy łączą się w tym miejscu dwa jej rodzaje, np. panele
i posadzka. Jest to jeden z powodów, dla których warto zaplanować wybór drzwi przesuwnych już na etapie wykończenia mieszkania. Drugim powodem takiego planowania jest konieczność przygotowania ściany szczególnie wtedy, gdy będziemy mieli do czynienia ze skrzydłem przesuwającym się wzdłuż jej powierzchni. Należy wówczas zadbać o to, by nie znajdowały się na niej wyłączniki, kontakty czy też większych rozmiarów listwy przypodłogowe, które mogą przeszkadzać w prawidłowym działaniu systemu.

Aranżacja, czyli jakie skrzydło?

Choć drzwi w systemie przesuwnym wymagają innych części oraz innego montażu niż drzwi tradycyjne, oferują niemal identyczne możliwości aranżacyjne. Klienci mogą dowolnie dobrać drzwi, kierując się własnymi upodobaniami estetycznymi oraz wymogami urządzenia wnętrza – zarówno spośród modeli klasycznych w formie, jak i tych bardziej nowoczesnych. Decydując się na takie rozwiązanie należy jednak pamiętać o tym, że drzwi przesuwne są znacznie mniej szczelne od drzwi tradycyjnych, szczególnie pod względem akustycznym, oraz o tym, że nie da się ich zamknąć na klucz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl