Nowoczesne okna do domu energooszczędnego i pasywnego

Artykuł sponsorowany
Zdjęcie: Arnt Haug
Dom, aby spełniał założenia budynku energooszczędnego lub pasywnego, wymaga zastosowania technologii i rozwiązań, które odpowiednio obniżą jego zapotrzebowanie na energię. Na energooszczędność budynku w dużym stopniu wpływa rodzaj zastosowanej stolarki. Jakie powinny być okna w domu energooszczędnym i pasywnym?
Nowoczesne okna do domu energooszczędnego i pasywnego
Zdjęcie: Arnt Haug

Ile energii zużywa dom energooszczędny, a ile pasywny?

Budynki energooszczędne i pasywne z założenia potrzebują stosunkowo niewiele ciepła do ogrzewania pomieszczeń. W przypadku domów energooszczędnych roczne zapotrzebowanie na energię cieplną nie powinno przekraczać 40 kWh/m2. Budynki pasywne potrzebują jej jeszcze mniej, bo maksymalnie 15 kWh/m2. Uzyskanie tak niskiego zużycia energii wymaga skutecznego zabezpieczenia domu przed ucieczką ciepła na zewnątrz. Bardzo ważnym elementem budynków niskoenergetycznych są okna. Ich rozmieszczenie, wielkość i oczywiście parametry cieplne, w znacznej mierze wpływają na poziom energooszczędności domu. 

 

 

Nowoczesne okna do domu energooszczędnego i pasywnego
Zdjęcie: Arnt Haug

 

Rozmieszczenie i wielkość okien w domu energooszczędnym i pasywnym

Okna pełnią kilka ważnych funkcji w budynku. Stanowią m.in. barierę dla chłodu napływającego z zewnątrz i ciepła uciekającego poza budynek. Powinny także pozyskiwać, w jak największym stopniu energię cieplną z promieniowania słonecznego. Dlatego właśnie w budynkach o niskim zapotrzebowaniu na energię, od najbardziej nasłonecznionej, południowej strony projektuje się największe przeszklenia, a rezygnuje z nich od strony północnej, gdzie zyski z promieniowania słonecznego są najmniejsze.

W domach pasywnych zaleca się nawet całkowite przeszklenie strony południowej. Duże okna zlokalizowane po tej stronie nie tylko dobrze doświetlą zlokalizowane tam pomieszczenia dzienne, ale również zapewnią im darmowe dogrzewanie energią promieniowania słonecznego.

 

Nowoczesne okna do domu energooszczędnego i pasywnego
Zdjęcie: Arnt Haug

 Izolacyjność termiczna okien energooszczędnych i pasywnych

 Poza rozmieszczeniem i wielkością okien kluczowe dla energooszczędności budynku są parametry stolarki. Od 1 stycznia 2021 r. obowiązują nowe wytyczne dotyczące maksymalnej dopuszczalnej wartości współczynnika przenikania ciepła  Uw dla okien. Obecnie nie może przekraczać on 0,9 W/(m2·K). Takie okna spełniają założenia budynków energooszczędnych. Zakłada się, że współczynnik Uw okien montowanych w domach pasywnych nie powinien z kolei być większy niż 0,8 W/(m2·K). Tak korzystne parametry izolacyjności termicznej osiągają dziś okna produkowane m.in. z nowoczesnych tworzyw sztucznych. Okna GENEO firmy REHAU (dostępne zarówno w wersji energooszczędnej, jak i certyfikowanej do budownictwa pasywnego), w zależności od wybranej opcji mogą osiągać współczynnik przenikania ciepła Uw do 0,61 W/(m²·K), zapewniając tym samym ochronę przed startami ciepła z budynku na najwyższym poziomie.

 

Nowoczesne okna do domu energooszczędnego i pasywnego
Zdjęcie: Arnt Haug

 Budowa ciepłych okien

Okna o możliwie niskim, a więc korzystnym współczynniku Uw  wyposaża się w ciepłe pakiety szybowe. Z uwagi na ciężar, potrzebują one profili okiennych o odpowiedniej głębokości. Stosowane w oknach REHAU GENEO 6-komorowe profile o głębokości 86 mm, umożliwiają zastosowanie energooszczędnych pakietów trzyszybowych. Okna energooszczędne i pasywne wyposaża się także w tzw. ciepłą ramkę dystansową z materiału, który nie przewodzi ciepła np. z tworzywa, a szyby pokrywa się specjalną powłoką niskoemisyjną odbijającą ciepło z wnętrza z powrotem do pomieszczenia. 

Nowoczesne okna energooszczędne i pasywne charakteryzują się też wąskimi profilami, dzięki którym powierzchnia szyb może być jak największa, umożliwiając tym samym wprowadzenie dużej ilości światła i energii promieniowania słonecznego do pomieszczenia. Nie należy jednak mylić szerokości profili z ich głębokością. Szerokość wpływa m.in. na wielkość szyb, a głębokość na izolacyjność cieplną okna.

 

 

Nowoczesne okna do domu energooszczędnego i pasywnego
Zdjęcie: Arnt Haug

Duże okna bez mostków termicznych

W przypadku okien do domów energooszczędnych i pasywnych o dużych rozmiarach, z wąskimi profilami, istotny jest również rodzaj zastosowanych wzmocnień, które zapewniają im odpowiednią stabilność. Nie powinny one stanowić mostka termicznego, przez które ciepło będzie nadmiernie uciekać na zewnątrz. Profile okien REHAU GENEO wykonane są z nowoczesnego tworzywa RAU-FIPRO X o dużej zawartości włókien szklanych. Zapewniają one bardzo dobre właściwości statyczne profilom bez potrzeby stosowania tradycyjnych wzmocnień ze stali, stanowiących słaby punkt każdego okna. Rezygnacja z „zimnych” wzmocnień poprawiła znacznie właściwości termiczne okien, które mimo braku stali są niezwykle stabilne. Dzięki dużemu udziałowi włókien szklanych profile REHAU z tworzywa RAU-FIPRO X pozwalają realizować ciepłe okna nawet o wysokości kondygnacji (ze skrzydłem do 2,80 m).

 

 

Nowoczesne okna do domu energooszczędnego i pasywnego
Zdjęcie: Arnt Haug

Okna energooszczędne i pasywne: ciepłe, ciche, bezpieczne

Okna do domów energooszczędnych i pasywnych powinny charakteryzować się nie tylko najwyższą klasą w zakresie ochrony cieplnej, ale również wysoką izolacyjnością akustyczną i ochroną przeciwwłamaniową. Okna REHAU GENEO z tworzywa RAU-FIPRO X skutecznie izolują od niepożądanych dźwięków, tłumiąc je nawet o 48 decybeli. Oznacza to niemal 26-krotną redukcję hałasu. Mogą przy tym osiągać klasę odporności na włamanie RC 3, która gwarantuje zwiększone bezpieczeństwo nawet w przypadku użycia przez intruza ciężkich narzędzi.

 

 

Nowoczesne okna do domu energooszczędnego i pasywnego
Zdjęcie: Arnt Haug

Nowoczesne okna na miarę potrzeb

Nowoczesne okna oferują dziś praktycznie nieograniczone możliwości kreowania ich wyglądu. Okna energooszczędne i pasywne REHAU GENEO z nowoczesnego tworzywa kompozytowego mogą wyglądać zupełnie jak aluminiowe lub drewniane, wiernie imitując je zarówno z wyglądu, jak i w dotyku. W zależności od preferowanego efektu wizualnego przy ich produkcji używa się m.in. nowoczesnych lakierów, oklein lub specjalnych nakładek. Oferują one w sumie kilkaset wariantów wzorniczych okien. Ciepłe okna energooszczędne i pasywne REHAU GENEO mogą mieć także inne kolory i faktury od zewnątrz i inne po stronie wewnętrznej okna. Daje to szerokie możliwości kształtowania wyglądu elewacji i wnętrz domu.

 

Tutaj poznasz jeszcze więcej możliwości okien REHAU

 

Nowoczesne okna do domu energooszczędnego i pasywnego

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl