Nawiewniki okienne - wszystko co musisz wiedzieć przed zakupem

Partnerem cyklu jest .
Pixabay.com
Prawidłowa wentylacja pomieszczenia to podstawowa kwestia, którą należy wziąć pod uwagę przy wykańczaniu wnętrza. Pod tym pojęciem należy rozumieć cyrkulację powietrza, polegającą na dostarczeniu powietrza z zewnątrz do wszystkich pomieszczeń, jego nieskrępowanego przepływu oraz usuwaniu ewentualnych zanieczyszczeń. Dzięki obiegowi powietrza, możliwe jest uzyskanie prawidłowego poziomu wilgotności w domu.

Nawiewniki okienne - co to jest?

Nawiewniki okienne często określane są również mianem nawietrzaków. Nawiewniki powietrza zostały zaprojektowane specjalne po to, aby wspomagać działanie wentylacji. Są to urządzenia montowane w oknach, których zadaniem jest ciągłe oraz kontrolowane doprowadzanie powietrza do pomieszczenia. Nawietrzaki odgrywają bardzo istotną rolę we właściwej cyrkulacji powietrza wewnątrz całego budynku.

Jednocześnie towarzyszy temu poprawa jakości mikroklimatu w pomieszczeniu oraz eliminacja zjawiska kondensacji pary wodnej. Nawiewniki pozwalają na dopływ świeżego powietrza zgodnie z obowiązującymi przepisami, nawet przy szczelnie zamkniętych oknach. Jednocześnie nie wyziębiają pomieszczenia oraz chronią przed uciążliwym hałasem z zewnątrz.

Jakie są sposoby napowietrzania przez okno?

Istnieje kilka skutecznych metod napowietrzania. Mikrowentylacja w oknach, czyli rozszczelnienie skrzydła okiennego, wymaga częstego zaangażowania użytkowników, ponieważ to oni decydują o ilości oraz częstotliwości doprowadzanego powietrza.

Aby mikrowentylacja mogła zachodzić w sposób prawidłowy, okna powinny być cały czas rozszczelnione, co jest kłopotliwe w momencie wyjścia z domu. Dodatkowo, mikrowentylacja w oknach nie jest w stanie doprowadzić do wnętrza odpowiedniej ilości powietrza, więc konieczne jest wietrzenie przez tradycyjne otwieranie okien. Jest to więc metoda dosyć kłopotliwa.

Usunięcie fragmentu uszczelki, to sposób umożliwiający stały napływ powietrza do budynku, przez powstały otwór. Wyjście to nie gwarantuje żadnej możliwości regulacji, przez co niesie ze sobą znaczne straty ciepła w okresie jesienno-zimowym oraz w trakcie silnych podmuchów wiatru.

Montaż listwy regulującej, zwanej klapką wentylacyjną, to opcja oferowana bezpośrednio przez firmy zajmujące się produkcją profili okiennych. Element wentylujący jest wmontowywany w ościeżnicę okna, dzięki czemu zapobiega dostawaniu się zbyt dużej ilości powietrza do wnętrza w trakcie silnych podmuchów wiatru. Nawiewniki okienne z kolei zapewniają kontrolowany przepływ powietrza do budynku, wewnątrz niego oraz na zewnątrz. Wydają się więc być najrozsądniejszą metodą. Jeśli zdecydujemy się na nawiewniki automatyczne, problem wentylacji pomieszczenia rozwiąże się praktycznie sam.

Nawiewniki do okien - najlepszy sposób napowietrzania pomieszczenia

Montaż nawiewników okiennych to najlepszy sposób napowietrzenia pomieszczenia. Dzięki temu rozwiązaniu możliwa jest eliminacja nadmiernej wilgoci, która powoduje uciążliwe parowanie szyb oraz pojawienie się na ścianie pleśni lub grzyba. Pozbywamy się również problemu gromadzenia toksyn, pochodzących z wyposażenia oraz dwutlenku węgla generowanego przez mieszkańców. Co najważniejsze, nawiewniki eliminują problem niedostatecznej ilości tlenu, powodującej złe samopoczucie mieszkańców.

Rodzaje nawiewników okiennych - jaki mechanizm wybrać?

Biorąc pod uwagę sposób działania, możemy wyróżnić nawiewniki higrosterowane o działaniu automatycznym, ciśnieniowe, które ulegają samoregulacji oraz sterowane ręcznie. Mechanizm należy dobrać do swoich potrzeb, uwzględniając parametry pomieszczenia oraz nasze indywidualne predyspozycje.

Nawiewniki higrosterowane

Nawiewniki okienne higrosterowane to sposób umożliwiający kontrolowany dopływ świeżego powietrza do środka pomieszczenia. Nawiewnik higrosterowany Aereco pozwala na dopływ powietrza zgodny z indywidualnymi oczekiwaniami oraz potrzebami klienta, korzystającego z danego pomieszczenia. Przy takich czynnościach jak gotowanie lub pranie, w dużym stopniu zmienia się poziom wilgotności w pomieszczeniu.

Otwieranie okien nie jest wówczas wystarczająco skutecznym rozwiązaniem na zapewnienie optymalnej ilości powietrza, dlatego też opracowano nawiewniki. Nawiewniki higrosterowane posiadają wbudowane czujniki z taśmą poliamidową, dzięki czemu możliwa jest nieprzerwana analiza zmian wilgotności wewnątrz pomieszczenia.

W zależności od potrzeb, nawiewnik może więc się otwierać lub zamykać, poprawiając komfort termiczny wewnątrz budynku. W bogatej ofercie firmy Mielczarek, z którą zapoznasz się na stronie: http://oknamielczarek.pl, znaleźć można nawiewniki wspierające obniżenie kosztów ogrzewania, a jednocześnie zwiększające komfort termiczny użytkowników.

Nawiewniki ciśnieniowe

Wiele gospodarstw domowych ma problem z mało wydajną lub nazbyt mocną wentylacją. Wiąże się to niestety z uczuciem dyskomfortu wśród domowników, a także ze wzrostem kosztów ogrzewania. Z pomocą przychodzą tutaj praktyczne nawiewniki ciśnieniowe, które samoistnie regulują ilość powietrza dopływającego do pomieszczenia, w którym zostały zamontowane. Sprawdzą się one przede wszystkim w budynkach o mało wydajnej wentylacji.

Nawiewnik okienny ciśnieniowy ma prosty, lecz bardzo skuteczny mechanizm działania. Funkcjonuje on w oparciu o różnicę ciśnień panujących w pomieszczeniu, a ciśnieniem atmosferycznym na zewnątrz. Dzięki temu nawiewniki są bardzo skuteczne w doprowadzaniu świeżego powietrza do wnętrza budynku.

Nawiewniki sterowane ręcznie

Nawiewniki z ręcznym, precyzyjnym ustawieniem położenia przesłony, pozwalają użytkownikowi na samodzielną decyzję, ile powietrza ma się dostawać do wnętrza pomieszczenia. W związku z brakiem automatycznego systemu, nawiewniki te nie są zbyt dokładne – nie chronią przed zbyt dużym napływem powietrza, ani nie uwzględniają zmian właściwości powietrza w budynku. Są więc wykorzystywane wszędzie tam, gdzie przepisy ograniczają zastosowanie w pełni zautomatyzowanych nawiewników, takich jak nawiewniki okienne ciśnieniowe oraz nawiewniki higrosterowane, np. w pomieszczeniach, gdzie wykorzystuje się piece, podgrzewacze lub inne urządzenia gazowe.

Nawiewniki stałe

Nawiewniki o stałej wielkości otworu doprowadzającego powietrze nie posiadają możliwości regulacji. Gwarantują dopływ tlenu, wynikający z różnicy ciśnień na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Są więc zależne od warunków atmosferycznych. Pewne modele posiadają również przepustnicę, której przymknięcie ogranicza przepływ powietrza do minimum.

Nawiewniki termostatyczne

Ten typ nawiewników uzależniony jest od zmiany temperatury zewnętrznej. Gdy temperatura spada poniżej konkretnej wartości, zamontowana przepustnica zmniejsza wielkość otworu oraz dopływ powietrza z zewnątrz. Ilość dopływającego powietrza uzależniona jest od różnicy ciśnień oraz wielkości otworu, ustalonej przez termostat. Nawiewniki tego typu mają stosunkowo duże rozmiary.

Wydajność nawiewników okiennych

Nawiewniki okienne zapewniają przepływ powietrza wszędzie tam, gdzie zastosowana wentylacja nie jest wystarczająco wydajna. Nawiewniki działają w pomieszczeniu w sposób nieprzerwany, dzięki czemu zapewniają stały dopływ świeżego powietrza, nawet przy szczelnie zamkniętych oknach.

Kiedy zdecydować się na wywietrzniki okienne?

Nawiewniki powietrza istotne są w pomieszczeniach, gdzie potrzebny jest stały przepływ powietrza, takich jak kuchnia, WC lub łazienka. Można się zdecydować na nie również w celu ograniczenia strat ciepła oraz gdy we wnętrzu pojawiły się problemy z wilgocią.

Nawiewniki, a ujemne temperatury – jak te urządzenia sprawują się zimą?

Wentylacja za pomocą nawiewników jest najbardziej korzystną formą wymiany powietrza. Nawiewniki okienne nie wyziębiają pomieszczenia tak szybko jak wietrzenie oraz nie powodują przeciągów, dzięki czemu mogą być stosowane przez cały rok. Praca nawiewników w okresie grzewczym ogranicza potrzebę otwierania okien, dzięki czemu straty ciepła są znacznie mniejsze.

Jak wygląda montaż nawiewników okiennych?

Nawiewniki mogą być zamontowane na dwa sposoby – ukośnie lub pionowo do góry. Ma to wpływ na sterowanie wymianą powietrza w pomieszczeniu. Montuje się je na powierzchniach, gdzie występuje czyste powietrze, które następnie jest transportowane do bardziej wymagających pomieszczeń, takich jak kuchnia lub WC.

Cena i producenci nawiewników

Godną polecenia firmą, która posiada w swej ofercie nawiewniki od renomowanego producenta Aereco, jest wspomniana wyżej firma Mielczarek. W ofercie dostępny jest pełen wachlarz nawiewników do okien w atrakcyjnych i przystępnych cenach. Profesjonalna kadra pracownicza służy pomocą przy wyborze elementów wentylacji, zarówno na potrzeby osób prywatnych, jak i firm.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl