Duże przeszklenia w domu

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Jasne i otwarte przestrzenie stały się obowiązującym trendem we współczesnej architekturze domów jednorodzinnych, w szczególności tych o podwyższonym standardzie.
Duże przeszklenia w domu

Duże przeszklenia to znak rozpoznawczy prestiżowego współczesnego budownictwa. Efektowne, wielkoformatowe szklane drzwi, okna czy ogrody zimowe nadają bryle budynku elegancji, zaś jego wnętrzom przestronności. Niezwykle ważna jest ich dobra izolacyjność termiczna, trwałość i odporność na odkształcenia. Jeżeli tego typu stolarka nie posiada dobrych parametrów termoizolacyjnych i wytrzymałościowych, powoduje większe niż w przypadku okien standardowych straty ciepła w sezonie grzewczym i przegrzewanie pomieszczeń latem. Podatność na większe odkształcenia może stanowić również słaby punkt budynku pod kątem bezpieczeństwa: ochrony przed włamaniem, przenikaniem wody a nawet hałasem. Jak dobrać stolarkę okienną i drzwiową, aby otworzyć dom na przestrzeń i światło, pozostawiając go nadal ciepłym i bezpiecznym?

Duże przeszklenia w domu
Duże przeszklenia w domu

Okna PVC - ciepłe, ale czy stabilne?

Okna z tworzywa sztucznego uważane są za cieplejsze niż aluminiowe, jednak ta prawidłowość nie zawsze sprawdza się w przypadku dużych przeszkleń. Profile z PVC cechuje stosunkowo duża rozszerzalność cieplna, mogą one nie gwarantować stabilności wymiarowej i tak dobrych właściwości statycznych, wymaganych przy dużych formatach okiennych, jak np. aluminium. Ulegając odkształceniu okna stają się nieszczelne i tracą swoje pierwotne właściwości termoizolacyjne, nie wspominając już o innych cechach takich jak wodoszczelność czy np. izolacyjność akustyczna. Do wykonywania dużych przeszkleń należy wybierać profile o zwiększonej głębokości zabudowy z solidnymi, aluminiowymi lub stalowymi kształtownikami oraz kompensatorami zmienności wymiarów profili w postaci szerszych przylg uszczelek i profili dylatacyjnych w przypadku łączenia okien. Takie rozwiązania zastosowała firma Schüco w systemach Corona SI 82+ oraz Corona SI 82 o ponadstandardowej głębokości zabudowy 82 mm i estetycznie wąskich szerokościach czołowych profili. W technologii tej dobra izolacyjność cieplna profilu nie wpływa na pogorszenie właściwości statycznych i wytrzymałościowych okna. Estetycznie wąskie profile okienne (120 mm, ościeżnicy wraz ze skrzydłem) z sześcioma komorami powietrznymi i systemowymi stalowymi wzmocnieniami umożliwiają produkcję okien większych o 30% od okien standardowych (Uw=1,4 W/m²K) przy zachowaniu takich samych właściwości termoizolacyjnych. Technologia ośmiokomorowych okien z aluminiowymi wzmocnieniami bez mostków termicznych pozwala na produkcję okien nawet o 80% większych niż standardowe, przy zachowaniu doskonałych właściwości statycznych. Zastosowanie 8 komór powietrznych wpływa na dodatkową poprawę własności termoizolacyjnych. O wysokiej jakości systemu może świadczyć fakt, że normowe okno wykonane na jego bazie z szybą o współczynniku Ug=0,7 W/m²K osiąga standard pasywny na poziomie Uw=0,8 W/m²K. Zastosowanie okien o większych gabarytach i szyb o lepszych parametrach cieplnych np. Ug=0,5 W/m²K sprawia, że okna będą cieplejsze.

Duże przeszklenia w domu

Ciepłe aluminium gwarancją komfortu

Profile aluminiowe cechują się dużą wytrzymałością na obciążenia i deformacje, dlatego umożliwiają produkcję dużych skrzydeł okiennych i drzwiowych. Są przy tym lekkie, wytrzymałe i odporne na korozję, jednak nie zawsze mogą być stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Tak zwane „zimne” profile, bez dodatkowej izolacji i tzw. „ciepłe” profile niedostosowane do klimatu Polski nie powinny być w ogóle stosowane z uwagi na ryzyko roszenia, oblodzenia i przede wszystkim niedostateczną izolacyjność cieplną. Dlatego przed zakupem okien należy upewnić się, że zostały one wyprodukowane w dobrym, „ciepłym” standardzie o współczynniku przenikania ciepła dla ramy aluminiowej Uf nie wyższym niż 1,6 W/m²K. Przypomnijmy tylko, że wymagania ochrony cieplnej budynków mieszkalnych są w Polsce stosunkowo niskie i dopuszczają stosowanie okien o całkowitym współczynniku przenikania ciepła Uw do 1,7 lub 1,8 W/m²K, co w skrajnym przypadku nie gwarantuje należytej ochrony i oszczędności wydatków ponoszonych na energię. W przypadku przeszkleń wielkoformatowych wymagania rosną i wartość współczynnika przenikania ciepła Uw powinna być często mniejsza od 1,5 W/m²K. Jako przykład dobrego rozwiązania może posłużyć energooszczędny system okienny Schüco AWS 75. SI o zwiększonej głębokości zabudowy 75 mm.

Zastosowanie przekładek z pianką izolacyjną, zoptymalizowana uszczelka środkowa oraz innowacyjna izolacja cieplna wrębu podszybowego sprawiają, że okna w nim wykonywane mogą być tak samo ciepłe jak najlepsze energooszczędne okna wykonane z PVC. Najnowsze technologie produkcji profili aluminiowych umożliwiają uzyskanie standardu odpowiedniego nawet dla domów pasywnych. Okno w nowym systemie Schüco AWS 90.SI+ o głębokości zabudowy 90 mm i szerokości zewnętrznej 117 mm z potrójną szybą o współczynniku Ug= 0,6 W/m²K oraz ramkami dystansowymi z tworzywa sztucznego osiąga standard pasywny Uw= 0,8 W/m²K. Idealne parametry okien, nawet przy dużych rozmiarach i ciężarze skrzydła do 160 kg, gwarantuje innowacyjna konstrukcja profilu z nowatorskim tzw. „płetwowym” uszczelnieniem środkowym. Filigranowy wygląd i maksymalny dostęp światła dziennego idzie w parze z najwyższą ochroną przed włamaniem aż do klasy WK3 włącznie. Rzadko dostrzeganym mankamentem otwieranych okien wielkogabarytowych jest ich wielkość i ciężar. Duże skrzydła zabierają więcej miejsca i z tego powodu częściej wykorzystywana jest funkcja uchylania niż rozwierania. Znacznym ułatwieniem jest zastosowanie ukrytych okuć mechatronicznych Schüco TipTronic, które umożliwiają elektryczne uchylanie bez użycia siły fizycznej i mogą być wykorzystane do obsługi całych zespołów okiennych w tym okien trudnodostępnych np. wysoko umiejscowionych okien pionowych czy też okien dachowych zamontowanych w przeszklonym przekryciu dachowym.

Duże przeszklenia warto wyposażyć w ochronę przeciwsłonecznej. Aktywna ochrona przeciwsłoneczna i ochrona przed olśnieniem w sposób istotny przyczyniają się do energooszczędności, komfortu i dobrego samopoczucia mieszkańców. Nowoczesne żaluzje zapewniają obniżenie kosztu energii chłodzenia, ochronę przed przegrzaniem i przezierność. Wyjątkowa struktura lamelek daje perfekcyjne zacienienie wnętrza przy jednoczesnej optymalnej widoczności na zewnątrz i dostępie rozproszonego światła dziennego do wnętrza. System jest w pełni dostosowany do wielkogabarytowych przeszkleń i odporny na oddziaływanie wiatru nawet o sile orkanu. To z resztą nie jedyne rozwiązanie, innym mogą być przesuwne okiennice aluminiowe wyposażone w szersze lamele ALB, wąskie lamele CTB lub nawet półprzezierne panele fotowoltaiczne pozyskujące energię elektryczną z promieniowania słonecznego.

Duże przeszklenia w domu

Drzwi przesuwne - szklana brama do ogrodu

Otwarcie domu na przestrzeń zewnętrzną i wpuszczenie do pomieszczeń większej ilości światła umożliwiają drzwi przesuwne. Przeszklenia sięgające od podłogi do sufitu dają wrażenie przenikania się dwóch przestrzeni - domowej i zewnętrznej. Efekt ten potęgują smukłe profile ram i słupków, podkreślające dodatkowo dużą powierzchnię szyb. Z punktu widzenia wygody obsługi i funkcjonalności, niezmiernie ważny jest sposób otwierania, zastosowanie trwałych systemów jezdnych oraz bezpieczeństwo użytkowania.

Technologia umożliwia wykonywanie drzwi przesuwnych w szerokim zakresie wymiarowym, nawet
do szerokości 6,5 m i wysokości 2,6 m, z jednym, dwoma lub czterema skrzydłami przesuwnymi.
W przypadku drzwi dwudzielnych można wybierać pomiędzy opcją z jednym skrzydłem przesuwnym, posiadającym funkcję uchylania lub dwoma skrzydłami wzajemnie przesuwnymi. W wersjach trój-
i czterodzielnych w zależności od układu pomieszczenia przejście może odbywać się przez środek,
z lewej lub prawej strony. Wielkowymiarowe skrzydła nie są rozwierane, lecz lekko unoszone
i przesuwane w kierunku równoległym, dlatego nie ograniczają przestrzeni użytkowej. Drzwi wykonane na bazie wielokomorowych profili o głębokości 70 mm i szyb zespolonych, zapewniają doskonałe parametry izolacyjności cieplnej, szczelności na wiatr i wodę opadową oraz optymalną izolacyjność akustyczną (do 43 dB).

Jednolitą powierzchnię przeszkleń można zrealizować na bazie systemu aluminiowych drzwi przesuwnych Schϋco ASS 70. HI o wąskich zewnętrznych szerokościach profili ościeżnicy (108 mm) i skrzydeł od 88 mm. Zachodzenie skrzydła na ramę daje niezwykle harmonijny i elegancki efekt wizualny. Szerokość i wysokość tak wykonanych skrzydeł może osiągać nawet do 3 m, zaś innowacyjna konstrukcja ramy zapobiega odkształcaniu nawet przy wysokich temperaturach. Pomimo filigranowego wyglądu, drzwi wyposażone w przekładki termiczne i odpowiednie potrójne oszklenie mogą osiągać wartości współczynnika przenikania ciepła nawet do Ud≤1,3 W/m2K. Dzięki temu doskonale chronią wnętrza pomieszczeń przed zimnem, wiatrem, deszczem czy żarem słonecznym.

Duże przeszklenia zewnętrzne powinny zapewniać maksymalne bezpieczeństwo antywłamaniowe, najlepiej klasy WK2. Stabilność profili i wyposażenie drzwi w sprawdzone systemy okuć (także mechatronicznych) gwarantują łatwość obsługi i ochronę na najwyższym poziomie. Ponadto bezpieczne korzystanie z przejścia ułatwia niski próg drzwiowy stanowiący zaletę w przypadku dzieci lub osób niepełnosprawnych. Trwała i cieplnie izolowana konstrukcja zapobiega powstawaniu "zimnego obszaru" po wewnętrznej stronie drzwi, dlatego można je stosować
z powodzeniem również w pomieszczeniach sypialnianych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl