Okna energooszczędne. Co warto wiedzieć przed zakupem?

Partnerem cyklu jest Rehau
Bez względu na to czy planujemy remont czy budowę domu wybór okien jest kluczowy. Ich powierzchnia, kształt czy kolor w dużej mierze zadecydują o aranżacji całej przestrzeni. Te wcześniej wspomniane cechy zależą od Twoich upodobań i na szczęście w większości ograniczać będzie Cię tylko Twoja wyobraźnia. Są jednak elementy, które zdecydowanie powinnaś lub powinieneś wziąć pod uwagę, bez względu na upodobania kolorystyczne.
Okna energooszczędne. Co warto wiedzieć przed zakupem?
Rehau

Po pierwsze: na jakie parametry okien zwrócić uwagę?

Energooszczędność. Jak wybrać okna energooszczędne?

Zapewne wiele razy słyszałeś lub słyszałaś o energooszczędnych oknach. Jakie więc warunki muszą spełniać, aby za takie je uznać? O tym poinformuje nas współczynnik przenikania ciepła Uw. Ta wartość informuje nas ile ciepła „ucieka” przez okno, a im jego wartość niższa tym lepiej dla nas i rachunków za ogrzewanie. Na wysokość Uw wpływa wartość izolacyjna oszklenia Ug (glass – szkło) oraz Uf (frame – rama).

Obecnie dostępne na rynku profile okienne, dzięki zastosowaniu profili wielokomorowych (sześciu czy siedmiu) zachowują wysokie parametry enrgooszczędności np. w systemie SYNEGO uzyskiwana jest wartość współczynnika Uw do 0,66 W/(m2·K), a w przypadku systemu GENEO, który w większości nie potrzebuje wzmocnień ze stali Uw osiąga wartość 0,61 W/(m2·K).

Obecnie dla okien wartość Uw nie może przekraczać 1,1 W, natomiast od 2021 roku wartość ta będzie jeszcze bardziej restrykcyjna i wynosić będzie 0,9 W. Warto więc przygotować się na zakup takich okien.

Marzysz o ciszy? Okna chroniące przed hałasem

Dom czy mieszkanie to miejsce, w którym odpoczywamy. Po dniu w pracy, często w openspace marzymy o chwili spokoju we własnych czterech kątach. Jak wybrać okna chroniące przed hałasem? By zadbać o ciszę zwróć uwagę na izolacyjność okien. Jest ona określana przez współczynnik Rw. Im jego wartość większa, tym lepiej okno tłumi hałas.

Przykładowo w budynku przy ruchliwej drodze okna powinny mieć Rw od 40 do nawet 45 dB. Standardowe mają około 32-35 dB. Zastanów się jak wygląda Twoja najbliższa okolica i jak może wyglądać za kilka czy kilkanaście lat. Okna zawsze dobieraj do własnych potrzeb. A cisza i spokój? Chyba każdy z nas zasługuje na chwile relaksu i ciszy we własnym domu.

 

 

Bezpieczne okna. Jak uchronić się przed włamaniem?

W ofercie producentów są różnego rodzaju zabezpieczenia. Bezpieczne okna mogą mieć między innymi wzmocnione elementy okuć.

Również specjalne oszklenie może dodatkowo wpłynąć na wyższy poziom zabezpieczenia domu przed włamaniem. W przypadku okien często określa się je oknami „antywłamaniowymi”, jednak warto mieć na uwadze, że nie ma okien, których nie dałoby się sforsować – niestety, w tym przypadku zależy to od tego jak doświadczony i „fachowy” jest włamywacz.

To co powinniśmy brać pod uwagę to podwyższoną ochronę przeciwwłamaniową określoną skalami:

RC2N, RC2 czy RC3 – im wyższa tym, tym więcej utrudnień dla potencjalnego włamywacza.

Nowoczesne okna antywłamaniowe. Wybierz smart rozwiązania

Okna, które wykryją włamywacza zanim ten dostanie się do naszego domu? TAK! Zapobiegaj włamaniu, a nie jego skutkom! REHAU Smart Guard to innowacyjne podejście do bezpieczeństwa. Inteligentny czujnik ukryty w ramie okiennej profilu SYNEGO lub GENEO wykryje intruza! W momencie kiedy zostanie zidentyfikowany włączy się sygnał wizualny – w postaci pulsujących, czerwonych diod LED. Jeśli nieproszony gość się nie wycofa i użyje siły  - włącza się ostrzeżenie dźwiękowe – syrena alarmowa.

 

Okna energooszczędne. Co warto wiedzieć przed zakupem?
Rehau

Co dalej? Okna plastikowe czy drewniane?

Jeżeli nadal rozmyślasz wybór pomiędzy profilami okiennymi z naturalnego drewna, a PVC weź pod uwagę zalety i minusy obu rozwiązań. Okna drewniane zapewniają atrakcyjny wygląd, który łatwo dopasować do każdego budynku. Niestety są przy tym mniej praktyczne – pod względem szczelności czy pielęgnacji znacznie odbiegają od tych z PVC.

Z kolei te drugie pozwolą Ci cieszyć się wysokim komfortem użytkowania i bardzo dobrymi parametrami termoizolacyjnymi. Jedynym „zarzutem” wobec okien PVC może być ich wygląd względem naturalnego drewna, ale już nie dziś.

Możemy znaleźć producentów, którzy w swojej ofercie łączą zalety obydwu rozwiązań. Takie okna zamówicie na profilach REHAU, a kolekcja naturalnych oklein nazywa się KALEIDO WOODEC. Trzy zaproponowane odcienie świetnie wpiszą się w stylistkę skandynawską, którą możesz połączyć z neutralnymi barwami przełamaną zieloną roślinnością. Piękny, szlachetny kolor to nie wszystko, okno bowiem w dotyku również przypomina drewno.

To pierwsza część informacji o oknach. Szukasz okien i zastanawiasz się, które wybrać? Zajrzyj na naszą stronę.

 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl