Markizy do okien pionowych

Artykuł sponsorowany
Montaż markizy do okien pionowych
Montaż markizy do okien pionowych Fakro
W naszym klimacie często odczuwamy tęsknotę za słońcem. Co nie zmienia faktu, że w upalne dni staramy się chronić siebie i nasze domy przed przegrzaniem. W takich sytuacjach pomocne są markizy do okien pionowych.

Dlaczego warto montować markizy do okien pionowych?

Markizy chronią wnętrze domu przed nadmiernym nagrzewaniem się. Ponadto dzięki nim uzyskujemy równomierny rozkład natężenia światła w pomieszczeniu. A to poprawia komfort osób przebywających w domu. Markizy te montuje się na zewnątrz - w oknach pionowych oraz drzwiach tarasowych i balkonowych. Przesłony te można montować do stolarki z PVC, aluminium lub drewna.

Markizy dostępne są w trzech wersjach.

  • Markizy solarne – mają one wbudowane baterie solarne, dlatego są autonomiczne.

Działają automatycznie reagując na słońce. W słoneczne dni markiza samoczynnie się rozwija chroniąc wnętrza przed nagrzewaniem. Gdy słońce zniknie markizy automatycznie się zwijają. To rozwiązanie idealne dla osób, które chcą mieć markizy sterowane automatycznie, ale wcześniej nie zostało poprowadzone okablowanie. Do zestawu dołączony jest pilot do sterowania markizą.

  • Markizy elektryczne – wymagają podłączenia do sieci elektrycznej. Obsługiwane są za pomocą pilota lub przełącznika.
  • Markizy ręczne.

Ważną cechą markiz solarnych i elektrycznych FAKRO jest system zamków z boku, dzięki czemu materiał jest na stałe połączony z prowadnicami. Tym sposobem markiza jest jednocześnie moskitierą. A połączenie sztywne sprawia, że materiał jest wyjątkowo odporny na działanie wiatru. Przed trzepotaniem i uderzaniem profilu aluminiowego o profil z tworzywa zabezpieczają gumowe stopery.

Montaż markiz do okien pionowych

Montaż markiz do okien pionowych jest szybki i prosty. Można było się o tym przekonać na Monteriadzie 2017, która odbywała się na Budmie. A jednym z partnerów było FAKRO. W czasie pokazów producent zaprezentował zasady poprawnego montażu markiz do okien pionowych – jednego ze swoich nowszych produktów.

Markizę można zamontować bezpośrednio do ramy okna, do wnęki szpaletowej (do węgarków) lub do fasady domu. Profile markizy mogą być wykonane w dowolnym kolorze z palety RAL. Materiał markizy może mieć różny prześwit - od 1 do 10% (im mniejsza liczba, tym materiał bardziej zaciemnia).

Montaż markizy ręcznej zaczynamy od połączenia prowadnic z kasetą. W tym punkcie ważne jest poprawne zamontowanie materiału markizy w prowadnicy. Materiał, który ma na końcu zamek musi wpaść w prowadnicę. Zawsze przed zamontowaniem zestawu na oknie, warto lekko pociągnąć materiał, by sprawdzić, czy prawidłowo porusza się on w prowadnicach. Następnie łączymy w górnej części prowadnice z kasetą. Mamy wtedy pewność, że prowadnice nie wypadną i nie zmienią swojego położenia. Tak zmontowany zestaw musimy prawidłowo ustawić na oknie – prowadnice muszą być ustawione pionowo, a kasety poziomo. Do tego niezbędna jest poziomnica.

Na koniec zostaje tylko zapięcie zaślepek, które zasłonią otwory po wkrętach.

Zobacz wideo z dobrymi praktykami montażowymi Fakro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl