Karnisz - wybór i montaż

Marta Balcerowska
We współczesnych wnętrzach wysuwa się na pierwszy plan, skutecznie konkurując z dekoracyjną tkaniną o naszą uwagę. W bogactwie przemyślanych rozwiązań, dostępnych kształtów i wykończeń nie zapominajmy o tym, że karnisz powinien być przede wszystkim praktyczny.

Gdy udamy się do sklepu z dekoracjami okiennymi, staniemy przed ogromnym wyborem systemów mocowań zasłon i firanek. Tradycyjne karnisze drążkowe dostępne są w wielu rodzajach materiałów i kształtów, a oprócz nich przebierać możemy także w karniszach linkowych, szynowych i naokiennych. Choć moda na dekorację okna zmienia się właściwie co sezon, raz wybrany mechanizm pozostanie w naszym mieszkaniu na lata.

Karnisz - wybór i montaż

Karnisz - dekoracyjny i praktyczny

Tradycyjne karnisze drążkowe są najbardziej efektowną dekoracją, często równie atrakcyjną, co sama tkanina. Najpopularniejsze są te wykonane z drewna, plastiku i metalu, zakończone fantazyjnym ornamentem. Bogactwo wzorów i materiałów sprawia, że możemy dopasować je praktycznie do każdego wnętrza. Jeśli oprócz firanek planujemy powiesić w oknie także zasłony, powinniśmy zdecydować się na model podwójny. Karnisze sznurkowe mają podobne zastosowanie, jednak zamiast drążka do mocowania materiału służy naprężona żyłka. Ze względu na swój minimalistyczny charakter doskonale sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach. Niestety ich montaż przy nietypowym oknie lub ścianie w formie łuku może być utrudniony. W takich przypadkach najlepiej sprawdzą się karnisze szynowe. Mogą być gięte w dowolne kształty, co pozwala dopasować je do praktycznie każdego okna. Tego typu mechanizm często przysłaniany jest ozdobną listwą, która pozwala na duże możliwości aranżacyjne. Z kolei karnisze naokienne to systemy służące do mocowania tuż przy szybie niewielkich firanek tzw. zazdrostek.

Optymalne rozwiązanie

Wybór odpowiedniego systemu mocowania firanek i zasłon powinniśmy dostosować do rodzaju tkaniny, kształtu okna, a przede wszystkim efektu aranżacji, jaki chcemy osiągnąć. W nowoczesnym wnętrzu postawmy na minimalizm. Wybierzmy klasyczny, prosty w formie karnisz lub zastosujmy mechanizm linkowy.

Karnisz - wybór i montaż
Lotari

W pokoju, w którym chcielibyśmy wnieść trochę nastrojowego klimatu wybierzmy bardziej dekoracyjny detal. Szczególnie popularne stają się bogato zdobione karnisze, nawiązujące do kowalstwa artystycznego. Fantazyjne wzory ozdobnych końcówek, na przykład
w postaci gałązki lub antycznej kuli, stanowią stylową i oryginalną dekorację. Bardzo często są dodatkowo postarzane, aby imitowały złoto lub nikiel.

Odmienny, ale równie elegancki efekt, możemy osiągnąć wybierając zdobioną listwę okalającą system szynowy w połączeniu z ciężkimi zasłonami. W zależności od naszych upodobań, karnisz może dyskretnie komponować się z aranżacją okna lub stanowić charakterystyczny detal w naszym wnętrzu. Odpowiednio dobrany spełnia funkcję nie tylko mocowania dla firanek, ale przede wszystkim efektownej dekoracji.

Praktyczny karnisz

Gdy podjęliśmy już decyzję, jaki karnisz najlepiej sprawdzi się w naszym oknie, przychodzi kolej na wybór najbardziej optymalnego miejsca montażu. Nie jest to wcale łatwe zadanie. Niewłaściwe usytuowanie może zaburzyć proporcje naszego mieszkania, a przede wszystkim utrudniać dostęp do okna. Karnisz możemy zamontować do ściany, do sufitu lub rozporowo. Pamiętajmy, aby drążek umiejscowiony był symetrycznie, z około 20-centymetrowym zapasem po obu stronach wnęki. Aby umożliwić swobodne otwieranie okna bez ryzyka zerwania firanki, karnisz powinien być umiejscowiony minimum 10 cm ponad oknem. Przyjmuje się, że optymalnym miejscem montażu jest 1/3 odległości od górnej krawędzi wnęki do sufitu. Przy pracy nieocenionym narzędziem jest kątownik i poziomnica – dzięki nim będziemy pewni, że karnisz zamocowany jest symetrycznie. Gdy uporaliśmy się z tym zadaniem, możemy przystąpić do najprzyjemniejszej części: aranżowania pasujących firanek i zasłon.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl