W tym celu dobrze jest przestrzegać następujących zasad:
Na czas prac wykończeniowych należy zabezpieczać szczelnie okna folią. Okna trzeba chronić przed zabrudzeniami pianą montażową, zaprawą murarską klejami, farbami itp., a okucia dodatkowo przed nadmiernym zapyleniem. Co prawda wszystkie nowe okna zabezpieczane są fabrycznie taką folią ochronną, ale pamiętajmy, że należy ją usunąć w ciągu trzech miesięcy od momentu zakupu (w przypadku składowania okien w miejscu nienarażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych oraz wysokiej temperatury) lub najpóźniej w ciągu miesiąca od ich montażu. Informacja ta powinna być zawarta w karcie gwarancyjnej, w zasadach użytkowania okien. Po tym okresie, niestety, usunięcie folii z okien może być bardzo pracochłonne, ponadto okna narażone są na przebarwienia w wyniku reakcji PCV z folią ochronną.
Po zakończeniu prac wykończeniowych należy sprawdzić czystość okuć, a w przypadku ich zabrudzenia oczyścić i nasmarować.
Jeśli okna montowane były w budynku w stanie surowym, wskazane jest ponowne wyregulowanie okuć. Usługa ta jest odpłatna, ale koszt niewielki w stosunku do wartości okien,
a gwarantuje komfort podczas użytkowania okien. Budynek z pewnością pracował przez ten okres, a zapylenie może powodować niewłaściwą pracę okuć.
Ewentualne zabrudzenia zaprawą tynkarską, rdzą, sadzą, środkami impregnacyjnymi, klejem, farbą oraz innymi materiałami budowlanymi i chemicznymi należy bezzwłocznie usuwać.
Uwaga! Do tegotypu zabrudzeń należy wyłącznie stosować chemiczne środki czyszczące
i polerujące odpowiednie dla twardego PCV. Nie należy skrobać powierzchni profili i szyb.
Do mycia okien zaleca się używać tradycyjnych środków myjących (bez rozpuszczalników). Po każdym myciu okna czy drzwi należy sprawdzić drożność kanałów odpływowych.
Dodatkowo, podczas prac wykończeniowych, remontów oraz przez cały okres użytkowania okna należy chronić przed:
- gorącymi przedmiotami (tj. spawarki, grzałki, żelazka, czajniki z gotującą wodą),
- przedmiotami ostrymi,
- środkami czystości powodującymi zarysowania, środkami chemicznymi żrącymi i innymi, które mogą spowodować zniszczenie profili, szyb, uszczelek, okuć,
- malowaniem powierzchni profili farbami, lakierami, środkami konserwującymi i ochronnymi przeznaczonymi do innych celów.
Konserwacja okien - warto pamiętać
- Uszczelki należy przecierać wazeliną techniczną przynajmniej raz w roku w celu zachowania właściwej sprężystości i elastyczności warunkującej m.in. szczelność okien.
- Okucia należy posmarować wazeliną techniczną lub smarem silikonowym przynajmniej raz w roku w celu utrzymania niezawodnej i lekkiej pracy elementów.
- Stosowane środki pielęgnacyjno-czyszczące nie mogą zawierać kwasów, zasad, żywic, które naruszają powłokę antykorozyjną okuć.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?