Firany i zasłony czyli siła tradycji
Firanki i zasłony to nieodłączny element wystroju naszych wnętrz. Pomimo że minimalizm cieszy coraz większą popularnością, a rolety okienne z powodzeniem pełnią funkcję zasłon, większość z nas nie wyobraża sobie okien bez tradycyjnych firan i zasłon.
Wybór tkanin do dekoracji wnętrz jest tak ogromny, że powoduje zawrót głowy i poważne problemy decyzyjne. Tymczasem, to właśnie odpowiednie dobranie zasłon i firan daje gwarancję, że będą one dekoracją z prawdziwego zdarzenia w pomieszczeniu. Powinniśmy pamiętać, że nie mogą one swoim wyglądem przytłaczać wnętrza, a ponadto muszą dobrze komponować się z pozostałymi elementami jego wyposażenia.
Tkanina a rola firan i zasłon
Wybierając tkaniny na firanki i zasłony powinnyśmy najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie: jaką rolę mają one odgrywać. Do osłonięcia się przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów oraz przed nadmiernymi promieniami słońca nie wybierajmy lekkich i transparentnych materiałów. Tu na zasłony znacznie lepiej sprawdzą się tkaniny grubsze i nieprześwitujące, a firanki - o gęstym wzorze.
Inną ważną rzeczą jest możliwość odsłaniania i zasłaniania okna. To niby oczywista funkcja, ale niektóre gotowe dekoracje okienne, które wręcz zachwycają swoim wyglądem w sklepie – są pozbawione tej możliwości.
Natomiast jeśli firany i zasłony mają pełnić tylko funkcje dekoracyjne, to wybór mamy prawie nieograniczony. Prawie, bo pozostaje jeszcze kryterium doboru do wystroju i stylu wnętrza.
Firany i zasłony a styl wnętrza
Wybierając firany i zasłony niekoniecznie musimy podążać niewolniczo za trendami panującymi w świecie dekoracji okien. Choć w sklepie łatwo im ulec, trzeba na spokojnie zastanowić się jaki wystrój okien będzie pasował do stylu naszego mieszkania. Jeżeli cenimy minimalizm nie dajmy się zwieść dekoracyjnym draperiom - w naszym wnętrzu będą one wyglądały po prostu śmiesznie. Zastanówmy się jaką kolorystykę lubimy, w jakich kolorach mamy meble i ściany. Kolor i faktura zasłon powinna do nich pasować. Możemy postawić albo na harmonijną, uzupełniającą się paletę barw, albo na zestawienie kontrastowe. Warto też wziąć pod uwagę porę roku - w tym przypadku zasłony i firany bardzo łatwo mogą wprowadzić "wiosenny" czy "jesienny" klimat do wystroju naszego pokoju, wystarczy wybrać odpowiednie wzory i kolory tkanin.
Upinanie firan i zasłon
Oprócz rodzaju zastosowanej na zasłony tkaniny oraz jej faktury, ważny jest także sposób upięcia dekoracji. Pamiętajmy, że to właśnie odpowiednie upięcie decyduje o ostatecznym wyglądzie firan i zasłon. Sposobów na powyższe jest aktualnie tysiące i tkanina nie musi już wisieć tradycyjnie, tworząc jednolitą i monotonną materiałową ścianę. Bardzo popularne jest ostatnio stosowanie lambrekinów. Szyje się je w najprzeróżniejszych formach, stosując tak materiały ciężkie, jak i lekkie. Popularnością cieszy się też podpinanie zasłon na określonej wysokości przy użyciu ozdobnych klamer i zapinek przeznaczonych do tego celu. Ze skomponowaniem dekoracji okiennej możemy próbować radzić sobie same lub zlecić uszycie jej, profesjonalnej firmie. Pierwszy sposób daje z pewnością ogromną satysfakcję, ale wymaga posiadania maszyny do szycia oraz odrobiny wyobraźni. Dekoracje szyte na zamówienie są z kolei tak atrakcyjne i różnorodne, że z pewnością każda z nas zdoła znaleźć tę jedyną, niepowtarzalną i przede wszystkim – pasującą do wnętrza.
Dekoracje okna a wielkość pomieszczenia
Ogólnie przyjęta i obowiązująca od lat zasada jest taka, że w małych wnętrzach nie należy stosować ciężkich zasłon. Jeśli pomieszczenie jest niewielkich rozmiarów nie nadają się do niego grube draperie, czy suto upinane zasłony z aksamitu, weluru, itp. tkanin. Zwykle mniej przytłaczające są zasłony w jasnych barwach. Jeżeli zatem pomieszczenie nie jest obszerne, a koniecznie chcemy zastosować w nim grube zasłony – niech tkanina posiada jasny, pastelowy odcień. Pokój wyda się też optycznie większy, gdy na zasłonach i na tapecie znajdzie się podobny wzór. Jednak
w niewielkich sypialniach, czy pokojach dzieci lepiej jest stosować tkaniny lekkie i zwiewne o niezbyt intensywnym wzornictwie. Do zasłaniania okien wykorzystuje się wówczas, montowane dodatkowo rolety lub żaluzje okienne. W przestronnych salonach urządzonych w stylu klasycznym lub rustykalnym – pięknie prezentują się za to dekoracje okienne o cięższym i bardziej wyrazistym charakterze. To właśnie w takich wnętrzach jest miejsce na intensywne wzory i materiały słaniające się bogato po posadzce.
Jak dopasować karnisz do firan i zasłon
Nie każdy karnisz jest idealny do powieszenia wybranej dekoracji okiennej. Obecnie na rynku występuje wiele rodzajów karniszy i niemal tyle samo jest sposobów wieszania na nich firan oraz zasłon. Przed wyborem konkretnej dekoracji należy zwrócić na to uwagę, ponieważ w przeciwnym razie zakup może okazać się całkowicie nieużyteczny. Powinnyśmy zdawać sobie sprawę, że niektóre modele karniszy mają ograniczenia długości. Jeśli chcemy, aby zasłony i firany sięgały od ściany do ściany – warto zwracać uwagę na rozmieszczenie wsporników mocujących. Ich nieodpowiednie rozplanowanie może powodować podział zasłony w zupełnie niepożądanym przez nas miejscu.
Istotne jest także zakończenie karnisza. Ozdobne końcówki można przeważnie wymieniać na inne. W tym zakresie warto śledzić katalogi producentów, ponieważ moda na nie zmienia się bardzo często i to co było trendy jeszcze w ubiegłym roku – obecnie może być potraktowane przez znawców jako symbol kiczu. Wyszywane, ciężkie i bogato zdobione zasłony warto zestawiać z prostym, wykonanym w minimalistycznym stylu karniszem. Zasada ta obowiązuje także na odwrót. Do bogatego i bardzo ozdobnego karnisza zaleca się stosować mniej dekoracyjne tkaniny.
Firany i zasłony - modne wzory i kolory
Choć nie każdy rodzaj firan i zasłon będzie odpowiedni do naszego domu, to zawsze warto znać obowiązujące trendy i tendencje w modzie. Tradycyjne białe i sięgające do samej podłogi firany już jakiś czas temu odeszły do lamusa. Zastąpiły je zwiewne, przepuszczające światło tkaniny, które rzadko bywają długie. Modne są firanki sięgające do poziomu parapetu lub do wysokości ¾ okna. Wówczas powierzchnię parapetów wykorzystuje się jako miejsce do stworzenia dekoracji z żywych roślin lub innych ozdobnych elementów. W dalszym ciągu modne są materiały wzorzyste. Wciąż na topie pozostają motywy roślinne oraz wzory geometryczne, np. kwadraty, koła, pasy. Niezmienna jest także zasada dotycząca długości zasłon. Powinny mieć one długość do samej podłogi. Krótsze zasłony, np. sięgające jedynie do parapetu można stosować tylko wówczas, gdy ściana pod oknem
i obok niego jest zajęta przez meble. Długość zasłon zawsze należy dopasować do wysokości, na jakiej mają one wisieć. Dopuszczalna przerwa pomiędzy dołem zasłony, a podłogą wynosi bowiem 1 – góra 2 cm. W przestronnych wnętrzach urządzonych w stylu klasycznym – pięknie prezentują się także zasłony płożące się po podłodze. Wówczas ich długość powinna być o około 20 cm większa od wysokości, na której zamocowano karnisz.