Dobrze doświetlone poddasze - jakie okna połaciowe wybrać?

Artykuł sponsorowany
Na poddaszu stolarka powinna mieć właściwe wymiary i winna być prawidłowo usytuowana w dachu.
Na poddaszu stolarka powinna mieć właściwe wymiary i winna być prawidłowo usytuowana w dachu. Velset
Okna dachowe są najpopularniejszym i najskuteczniejszym sposobem na doświetlenie pomieszczeń poddasza. Aby jednak do każdego wnętrza docierała odpowiednia ilość promieni słonecznych – stolarka powinna mieć właściwe wymiary i winna być prawidłowo usytuowana w dachu. Są to czynniki, które należy uwzględniać już na etapie projektowania przestrzeni zlokalizowanej pod samym dachem.

Użytkowanie poddaszy jest praktyczne i modne. Uzyskujemy w ten sposób dodatkową powierzchnię mieszkalną, którą dzięki występowaniu skosów można bardzo oryginalnie urządzić. W myśl za tą ideą podążają producenci okien dachowych, oferując już nie tylko produkty w pełni funkcjonalne i dostosowane do potrzeb użytkowników, ale także cechujące się wysoką estetyką. Eksperci z firmy Velset podpowiadają, w jaki sposób dobierać wielkość oraz jak montować i łączyć połaciową stolarkę okienną, by poddasze było prawidłowo doświetlone.

Szerokość i wysokość okien dachowych

Jako pierwszy wymiar okien dachowych zawsze podaje się szerokość, na drugim zaś miejscu – wysokość. Przy czym okna połaciowe produkuje się w kilkunastu wymiarach standardowych oraz wielu innych – dostosowanych do indywidualnych zamówień.
Najlepiej jest, gdy szerokość okna dachowego odpowiada typowemu rozstawowi krokwi. Wówczas montaż jest prosty oraz gwarantujący uzyskanie stabilnej i trwałej konstrukcji. Jednak równie dobrze okno można też zamontować na łatach. Takie rozwiązania stosuje się zwłaszcza w sytuacjach, gdy rozstaw krokwi jest większy niż wynosi szerokość okna. Innym sposobem na zmniejszenie odległości pomiędzy elementami więźby dachowej i dostosowanie jej do wymiaru okna jest wykonanie nadbicia krokwi.

Wysokość okien dachowych należy dostosować do kąta nachylenia połaci. Najniższe okna stosuje się w dachach stromych. Im zaś dach jest mniej spadzisty – okno powinno być wyższe. Taki dobór stolarki nie tylko zapewnia prawidłowe doświetlenie wnętrz, ale również umożliwia wyglądanie przez okno tak z pozycji stojącej, jak i siedzącej.

Okna dachowe są najpopularniejszym i najskuteczniejszym sposobem na doświetlenie pomieszczeń poddasza.
Okna dachowe są najpopularniejszym i najskuteczniejszym sposobem na doświetlenie pomieszczeń poddasza. Velset

Wielkość przeszklenia

Minimalna powierzchnia przeszklenia pomieszczeń poddasza regulowana jest przepisami. We wnętrzach przeznaczonych na pobyt ludzi, stosunek powierzchni okna (liczonej w świetle ościeżnicy) do powierzchni podłogi nie powinien wynosić mniej niż 1/8. W pozostałych pomieszczeniach (np. składzikach, łazienkach, garderobach itp.) zaleca się zachować proporcję przynajmniej 1/12.
Górnej granicy powierzchni przeszklenia dachu nie ma. Jest to indywidualna sprawa inwestora oraz możliwości konstrukcyjnych więźby. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsze okna przyczyniają się do powstawania strat ciepła. Dobrze jest zatem zachowywać zdrowy rozsądek i stosować optymalne rozwiązanie. Za takie uważany jest 10-procentowy stosunek powierzchni przeszklenia do powierzchni podłogi.
Odrębną kwestię stanowi usytuowanie okien w dachu względem stron świata. Okna zamontowane w połaci opadającej w kierunku południowym gwarantują dostateczną ilość światła przez cały dzień. Jednak przy takim wariancie trzeba też liczyć się z nieco męczącym dla oka i stosunkowo ostrym kontrastem świetlnym oraz z nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczenia w upalne dni. Konieczne jest tu zatem zastosowanie dodatkowych akcesoriów (rolet, żaluzji czy markiz). Okna północne i wschodnie nie powodują wprawdzie wzrostu temperatury w pomieszczeniu, ale też i światło docierające przez nie do wnętrza jest słabsze oraz bardziej rozproszone. Z kolei w przypadku okien zachodnich trzeba liczyć się z tym, że najlepsze efekty doświetlenia uzyskamy dopiero w godzinach popołudniowych, a także, że zachodzące słońce także może być szczególnie uciążliwe w czasie upałów.

W celu odpowiedniego doświetlenia poddasza lepiej jest zamontować więcej okien niż jedno duże.
W celu odpowiedniego doświetlenia poddasza lepiej jest zamontować więcej okien niż jedno duże. Velset

Łączenie okien dachowych

Wybierając okna dachowe do swojego domu należy przede wszystkim uwzględnić fakt, że jedno duże okno sprawdza się pod względem doświetlenia wnętrza zdecydowanie gorzej niż kilka mniejszych. Oczywiste powinno być też to, że innego oświetlenia wymaga reprezentacyjny pokój dzienny, innego – prywatna łazienka, a jeszcze innego – kuchnia czy pokoik dziecka. Najlepsze efekty świetlne uzyskuje się poprzez równomierne rozłożenie okien na całej powierzchni pomieszczenia. To doskonały sposób na wprowadzenie odpowiedniej ilości światła do większych i reprezentacyjnych wnętrz poddasza. Najbardziej wskazane jest lokowanie okien po przeciwległych połaciach dachu, np. dwa okna na wschód i kolejne dwa na zachód.
Łączenie okien dachowych w pakiety nie stanowi w dzisiejszych czasach żadnych trudności. O ile tylko na powyższe pozwala konstrukcja dachu, okna można zespalać w poziomie, w pionie, stosować zestawienia schodkowe lub wykonywać połączenia z oknami kolankowymi. Dobór zestawu okien i jego lokalizacja w dachu każdorazowo powinny pozostawać uzależnione od rodzaju pomieszczenia oraz zamierzonej efektywności jego doświetlenia.

Optymalna wysokość montażu okna w dachu

Im wyżej od podłogi umieścimy okno dachowe, tym lepsze doświetlenie uzyskamy. Optymalną wysokością jest tu 110 – 140 cm od poziomu posadzki poddasza. Dzięki takiej lokalizacji okna (okien) w dachu uzyskamy możliwość wyglądania przez nie z pozycji stojącej i siedzącej oraz zmieścimy pod oknem grzejnik. Powinniśmy pamiętać, że wydajność pracy urządzeń grzewczych jest związana m.in. z ich usytuowaniem w pomieszczeniu. Najbardziej wskazane jest montowanie grzejników właśnie w przestrzeniach podokiennych.
Odrębną kwestią są przepisy dotyczące montażu nawiewników do wentylacji poddasza. Będą one skuteczne pod warunkiem, że znajdą się na wysokości przynajmniej 200 cm od podłogi (licząc od ich dolnych krawędzi). Uwzględniając zatem, że nawiewnik zostanie umieszczony w górnej części ościeżnicy – górna krawędź okna dachowego musi znajdować się 220 cm ponad posadzką poddasza.

Lepiej doświetlimy poddasze jak okno będzie zamontowane wyżej od podłogi.
Lepiej doświetlimy poddasze jak okno będzie zamontowane wyżej od podłogi. Velset

 

Więcej informacji o oknach dachowych na stronie: www.velset.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl