Szkło okienne z ogniwami fotowoltaicznymi

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Szkło SunGuard PVGU jest zintegrowane z ogniwami fotowoltaicznymi. Zestawy wyposażone w ten rodzaj szkła nie tylko ochraniają wnętrza przed nadmiernym nasłonecznieniem i gwarantują wysoką przejrzystość, ale również produkują prąd pozwalający na zaspokojenie potrzeb współczesnych budynków.
Szkło okienne z ogniwami fotowoltaicznymi

Zaprezentowane na targach glasstec 2012 szkło  SunGuard PVGU z systemem Phytagoras jest połączeniem niezawodności wysokoselektywnych szkieł Guardian i zaawansowanej technologii fotowoltaicznej firmy Pythagoras Solar. Efektem współpracy jest rozwiązanie pozwalające na osiągnięcie w szybie zespolonej wysokiej wydajności energetycznej i dużej efektywności produkcji energii elektrycznej.

W szybie zespolonej od strony wewnętrznej umiejscowione jest szkło termoizolacyjne, a od strony zewnętrznej szkło o niskiej zawartości żelaza. Pomiędzy warstwami szkła umieszczone są natomiast ułożone prostopadle do nich ogniwa fotowoltaiczne, na które od góry pada światło. Taka konstrukcja umożliwia przekazywanie do pomieszczenia odpowiedniej ilości światła z zachowaniem naturalnego widoku przez okno.

Szkło okienne z ogniwami fotowoltaicznymi

Szczególnie godny uwagi jest fakt, że technologia Guardian i Phytagoras pozwala na niemal trzykrotne zwiększenie mocy generowanej energii elektrycznej w porównaniu do innych technologii „instalacji fotowoltaicznych zintegrowanych z budynkiem” (BIPV) i zapewnia zwrot poniesionych kosztów w ciągu 3-5 lat, w zależności od projektu i warunków klimatycznych. Co istotne, zastosowanie optyki pryzmatycznej gwarantuje lepszą przezroczystość szyb i wyrazistość obrazu niż w przypadku konkurencyjnych rozwiązań. SunGuard PVGU to produkt  zgodny z wymogami przepisów budowlanych, uwzględniany w systemie certyfikacji LEED.

Dane techniczne

Specyfikacja szyby*
Szkło zewnętrzne6 mm, szkło o niskiej zawartości żelaza
Szkło wewnętrzne6 mm, szkło termoizolacyjne
Współczynnik przenikania ciepła1,1 W/m²K**
Współczynnik całkowitej przepuszczalności energii słonecznej (wartość g)14%

Transmisja światła widzialnego (VT)49%
Specyfikacja elektryczna
Maksymalna moc120 Wp/m²
Wydajność modułudo 12%
Sprawdzona temperatura robocza-40°C do +85°C
Maksimum układu600 V DC
Maksymalny prąd znamionowy serii bezpieczników15 A
Tolerancja mocy+/- 5%
Mechaniczna specyfikacja modułu
Długość maks.152,4 cm
Szerokość maks.152,4 cm
Grubość34 mm
Masa maks.95 kg

*Przedstawione wartości to kalkulacje ogólne oparte na wstępnych szacunkach dotyczących konfiguracji modułu. Wartości te mogą ulec zmianie i należy je zweryfikować przed dokonaniem zakupu jakichkolwiek rozwiązań z asortymentu SunGuard PVGU.
** Przestrzeń międzyszybowa 14mm, wypełnienie argonem

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl