Rolety zewnętrzne - oszczędność energii

Katarzyna Laszczak
Rolety zewnętrzne nie tylko podniosą codzienny komfort życia domowników, ale także podnoszą izolacyjność cieplną domu.
Rolety zewnętrzne nie tylko podniosą codzienny komfort życia domowników, ale także podnoszą izolacyjność cieplną domu. Somfy
Choć energia z roku na rok drożeje, to równolegle rozwijają się również technologie, które pozwalają ją zaoszczędzić. Zimą, samo ogrzewanie pochłania prawie 70% energii zużywanej przez dom jednorodzinny.
Rolety zewnętrzne nie tylko podniosą codzienny komfort życia domowników, ale także podnoszą izolacyjność cieplną domu.
Rolety zewnętrzne nie tylko podniosą codzienny komfort życia domowników, ale także podnoszą izolacyjność cieplną domu. Somfy

Dlatego też inwestując w inteligentne systemy zarządzania temperaturą, przyczyniamy się niewątpliwie do wymiernego zwiększenia oszczędności. Coraz większą uwagę poświęca się także rozwiązaniom okiennym, poprawiającym izolację cieplną. Zautomatyzowane osłony okienne, bo o nich mowa, przyczyniają się do ograniczenia strat ciepła nawet o kilkadziesiąt procent.

Okna, nawet zamknięte, są miejscem najintensywniejszej wymiany energetycznej pomiędzy budynkiem, a otoczeniem. Nie dziwi więc fakt, że inwestorzy indywidualni, myśląc o energooszczędności, przykładają obecnie coraz większą wagę do okien o wysokich współczynnikach izolacyjnych. Częściej także inwestują w osłony okienne, takie jak rolety. W sezonie zimowym ograniczają one straty ciepła, wytwarzając barierę termiczną pomiędzy szybą, a w okresie letnich upałów blokują energię słoneczną na zewnątrz, utrzymując naturalny chłód w budynku, bez potrzeby częstego włączania klimatyzacji.

 Polecamy poradnikJakie rozwiązania wykorzystać, by nasz dom był sprytny

Jednak warto podkreślić, że prawidłowe projektowanie domów powinno zakładać zmienność parametrów zewnętrznych, a co za tym idzie zastosowanie takich rozwiązań, które pozwolą inteligentnie wykorzystać warunki zewnętrzne. Zautomatyzowane osłony okienne pozwalają precyzyjnie kontrolować proces wymiany cieplnej, wpływając tym samym na sposób w jaki ciepło słoneczne przenika do wewnątrz, jak i opuszcza budynek.  Chcąc poprawić bilans energetyczny domu, warto pomyśleć o zautomatyzowanych osłonach, które będą dopasowywać się odpowiednio do okresów, w których energia słoneczna jest przydatna i potrzebna (okres jesienno-zimowy) i do takich, w których jej nadmiar jest niepożądany (okres letni). 

- _Zautomatyzowane osłony przeciwsłoneczne, takie jak rolety, pozwalają sprowadzić zużycie energii przez budynek do racjonalnego poziomu, redukując tym samym obciążenia sieci energetycznej zimą, z uwagi na intensywne dogrzewanie mieszkań, jak i latem z uwagi na pracę klimatyzacji.  Ponadto rolety czy żaluzje fasadowe sterowane automatycznie reagują samoczynnie na zmiany pogodowe oraz na użytkownika budynku, przez co wpływają zarówno na efektywność energetyczną, jak i na polepszenie komfortu mieszkańców – _podkreśla Cezary Krupa, Product Marketing Manager w firmie Somfy.

Rolety zewnętrzne - oszczędność energii

Pory roku mają istotny wpływ na nasłonecznienie, temperaturę i wilgotność powietrza. Ponadto wielkości te zmieniają się w zależności od pory dnia i orientacji budynku, względem stron świata oraz otoczenia budynku. Dlatego też istotna staje się taka automatyka osłon, która reaguje na te wszystkie warunki i potrafi je wykorzystać. Osłony mogą reagować na rozkaz z czujników pogodowych, takich jak temperatura, nasłonecznienie, deszcz lub wiatr, jak również rozkazy ze sterownika systemu, biorąc pod uwagę godziny użytkowania budynku lub wykrywając obecność użytkowników w pomieszczeniach. Dzięki temu większość reakcji zachodzi samoczynnie bez konieczności ingerencji użytkownika.

Na przykład zimą, lub późną jesienią w czasie dnia osłony słoneczne mogą podnieść się całkowicie od tej strony budynku, którą najintensywniej dogrzewa słońce, dzięki czemu ciepło akumulowane jest wewnątrz budynku. Wieczorem gdy spada zarówno nasłonecznienie, jak i temperatura na zewnątrz, osłony słoneczne opuszczają się dla zwiększenia izolacji cieplnej.

Automatyzacja osłon przyczynia się do osiągnięcia dwóch celów, mianowicie utrzymania temperatury w pomieszczeniach w granicach komfortu cieplnego przez długi czas, jak też unikania efektu oślepienia przez bezpośrednio padające promienie słoneczne. Automatyka domowa pozwala regulować dopływ światła, dogrzewając naturalnie strefy pomieszczeń i dbając przy tym również o komfort wizualny. Ta zwiększona funkcjonalność rolet jest rzeczywista tylko wtedy, kiedy rolety są ustawiane w odpowiednich pozycjach w zależności od czasu, pogody i pory roku.  Nie da się więc w praktyce  wykorzystać  tej funkcjonalności rolet bez montażu napędów sterowania elektrycznego.

Rolety zewnętrzne - oszczędność energii

Nowoczesne napędy do rolet poza standardowymi funkcjami, zapewniają także detekcję przeszkód, która w przypadku napotkania bariery zatrzyma roletę, czy też wykrywanie oblodzenia, które w przypadku przymarznięcia pancerza zatrzyma roletę, zapobiegając jej zniszczeniu i przegrzaniu napędu. Ponadto w nowoczesnych systemach o tego typu problemach z wykonaniem zadania zostajemy od razu poinformowani na ekranie pilota, tabletu, czy smartfona.

- _Centralne sterowanie zabezpiecza ponadto same osłony zewnętrzne, chroniąc je przed zniszczeniem lub uszkodzeniem przy wystąpieniu niekorzystnych zjawisk atmosferycznych i tym samym przedłuża ich żywotność oraz redukuje koszty ich utrzymania w pełnej sprawności. Ma to tym bardziej istotne znaczenie przy takich warunkach pogodowych, jak silne wiatry, wyładowania atmosferyczne, bardzo niskie temperatury czy intensywne opady śniegu i deszczu - _dodaje Cezary Krupa.

Zintegrowanie działania zautomatyzowanych rolet chociażby z działaniem systemu ogrzewania, pozwala na kompleksowe zarządzanie temperaturą wewnątrz domu. We wcześniej omawianym przykładzie, kiedy system przy silnym nasłonecznienie uruchomił podniesienie rolet, by wykorzystać naturalne ciepło, przy zintegrowanym dodatkowo termostacie, również temperatura grzania centralnego zostałaby automatycznie zmniejszona, po wykryciu dodatkowego źródło ciepła. Kompleksowy system zarządzania temperaturą chroni także poszczególne strefy domu, przed ich zbędnym przegrzewaniem. Wykrywając dłuższą nieobecność mieszkańców, system może na przykład przełączyć  ustawienie temperatury z trybu komfortowego na oszczędność energii lub też może wyłączyć ogrzewanie całkowicie. Straty ciepła minimalizowane są także, kiedy chcemy na przykład przewietrzyć mieszkanie. System wykrywa otwarte drzwi lub okna i wówczas wyłącza piec.

- _Myśląc o oszczędnościach na ogrzewaniu warto nie tylko szukać atrakcyjnych cenowo ofert dostawców energii, ale mieć na uwadze, że możemy w sposób świadomy i w dłuższej perspektywie sami kontrolować ilość zużywanej energii do ogrzewania mieszkań oraz zapobiegać stratom ciepła. Zanim zdecydujemy się na zaawansowane i kompleksowe systemy centralnego zarządzania temperaturą, warto skoncentrować się na rozwiązaniach zautomatyzowanych osłon okiennych i w praktyce dość szybko odczuć zmiany w rachunkach za energię – _podkreśla Karolina Bednarz-Górska z Somfy.

Rolety zewnętrzne - oszczędność energii
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl