Parapety na lata

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
Parapety na lata

Parapet jako element wykończenia okna bywa przez nas na ogół pomijany. Tymczasem to niezmiernie ważny detal we wnętrzach i ozdoba elewacji.

Od parapetów możemy wymagać: funkcjonalności, trwałości oraz tego, aby były zwyczajnie ładne. Jeśli są dobrze zamontowane i wykonane z odpowiedniego materiału – posłużą nam długie lata.

Parapety zewnętrzne

Parapety zewnętrzne dobiera się do rodzaju okien, koloru elewacji, a nawet stylu w jakim zaprojektowano budynek. Mogą być wykonane z różnych materiałów. Najważniejsze, aby parapety zewnętrzne były wykonane z materiałów nienasiąkliwych i odpornych na warunki atmosferyczne. Muszą skutecznie ochronić mur pod oknem przed opadami, nasłonecznieniem i temperaturami (zarówno wysokimi, jak i niskimi).

Podział parapetów zewnętrznych ze względu na materiał, z którego mogą być wykonane.

Blacha stalowa (ocynkowana)Najtańsze, pokrywane lakierem dekoracyjnym, antykorozyjnym (poliester lub pural).
AluminiumGrubsze od stalowych, pokrywane lakierem proszkowym w różnych kolorach, anodowane (pokryte warstwą tlenku) albo laminowane folią; mogą być gięte z blachy lub profili wytłaczanych.
Kamień naturalny
Wykonane z płyt granitowych; polerowane, patynowane, szlifowane, młotkowane lub łupane; bardzo trwałe. Tłumią dźwięk spadających kropli deszczu.
CeramikaKształtki i płytki parapetowe z klinkieru lub gresu łączy się zaprawą do pożądanej wielkości; bardzo trwałe.

Żywica
Z włókna szklanego nasączanego żywicami epoksydowymi, pokryte teflonem; dostępne jako nakładki na stare parapety; wytrzymałe
i odporne na korozję.
PVC
Komorowe z twardego PVC lub pełne ze spienionego; wytrzymałe
i odporne na korozję oraz związki chemiczne (kwaśne deszcze); pokryte laminatem w dowolnym kolorze.

Niezależnie od materiału, z którego został wykonany parapet, musimy pamiętać, aby był prawidłowo zamontowany i na tyle szeroki, by wysuwał się przynajmniej 4 - 5 cm poza lico ściany. Parapet powinien być nachylony pod kątem około 5 stopni w kierunku zewnętrznym. Poza tym musi mieć od spodu tzw. kapinos, czyli specjalne nacięcie, dzięki któremu woda nie będzie spływała po ścianie budynku.

Miejsca gdzie montowane są parapety to potencjalne mostki termiczne. Zły montaż może prowadzić do podwyższonych strat ciepła, zawilgocenia ścian i rozwoju pleśni. Niektórzy błędnie zakładają, że im szczelniej osadzą parapet zewnętrzny, tym skuteczniej zapobiegną tym niepożądanym zjawiskom. Tymczasem szczelne powinno być tylko połączenie parapetu z ościeżnicą okna i ścianami otworu okiennego. Co ważniejsze, zjawisko mostka termicznego związane jest w dużo większym stopniu z parapetami wewnętrznymi.
W niektórych rodzajach parapetów zewnętrznych (PVC, aluminium) przy ich osadzaniu trzeba zachować pewien luz w ścianach. Różnice temperatur powodują bowiem zmiany wymiarów parapetu, czego konsekwencją mogą być uszkodzenia tynku lub samego podokiennika. W zależności od materiału, z którego wykonany jest parapet - pozostawioną przestrzeń można wypełnić silikonem albo wsuwanymi na końce parapetów specjalnymi zakończeniami z tworzywa. Pozwalają one na zachowanie żądanej szczeliny, a jednocześnie stają się estetycznym elementem wykończeniowym.

Kamień na topie: Grzegorz Nowakowski, MS więcej niż OKNA:
Coraz większej grupie Klientów podoba się połączenie okien PVC z parapetami kamiennymi. Ogromna liczba zamówień dotyczy właśnie takiego zestawienia. Parapety kamienne stanowią doskonałą oprawę i wykończenie okien. Kamień jest niezwykle uniwersalny. Dzięki różnorodności faktur czy kolorów, daje też niemal nieograniczone możliwości aranżacji domowego wnętrza.
A przy tym może być z powodzeniem stosowany zarówno w architekturze tradycyjnej, jak
i w budynkach niezwykle nowoczesnych. Oprócz niepodważalnych walorów estetycznych
i designerskich jest także niezwykle wytrzymały i trwały. Z kamienia wykonywane są parapety zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Klienci bez problemu dopasują je nie tylko do rodzaju okien, ale też koloru ścian czy stylu i wyposażenia domu. Parapety zewnętrzne wykonywane są z kamienia nienasiąkliwego, odpornego na opady atmosferyczne, a także wysokie i niskie temperatury oraz wpływ promieniowania słonecznego. Najlepiej sprawdza się w tym w tym przypadku granit, który występuje w wielu wzorach i kolorach. Cena takiego parapetu w zależności m.in. od jego długości, szerokości i grubości oraz rodzaju zastosowanego materiału może wynieść od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

Wewnątrz

Parapety na lata

Może być mniej wytrzymały od parapetu zewnętrznego, ale
na pewno powinien być ładny. Jakie funkcje pełni parapet wewnętrzny? Otóż ma wiele zadań: kieruje odpowiednio strumień ciepłego powietrza z grzejnika, zatrzymuje kurz, zabezpiecza ściany przed zabrudzeniem i zalaniem podczas mycia okien
i może być ozdobną półką (na kwiatki, książki i bibeloty). Podobnie jak parapety zewnętrzne jest wykonywany z różnych materiałów. Co ciekawe, okno bez parapetu wewnętrznego nie jest błędem konstrukcyjnym. Tak bardzo przyzwyczailiśmy się jednak do takiego rozwiązania, że nawet nie wyobrażamy sobie innego. Parapety stają się półkami, a nawet blatami czy siedziskami. Nierzadko są bardzo istotnym elementem wystroju wnętrza.

Parapety wewnętrzne

Podział parapetów wewnętrznych ze względu na materiał, z którego mogą być wykonane.

DrewnoPraktycznie wszystkie gatunki drewna klejonego; odporne na zmiany temperatury oraz wilgotność; frezowane krawędzie, wykończone woskiem lub lakierem bezbarwnym; rysują się.
Laminowane płyty wióroweOklejone laminatem lub powleczone melaminą; na wierzchu nadruki imitujące drewno, kamień, płytki ceramiczne; matowe, półmatowe lub
z połyskiem.
Kamień naturalnyWykonane z płyt granitowych, marmuru (musi być impregnowany), trawertynu, zbitego wapienia; nadają się do kuchni i łazienki, są odporne
na zarysowania, wodę wilgoć, środki chemiczne o neutralnym PH; szlifowane lub polerowane.
Konglomerat marmurowyKruszywo marmurowe spojone żywicą poliestrową; przypomina marmur ale jest tańszy, po odpowiednim zaimpregnowaniu nienasiąkliwy, odporny na uderzenia, niewrażliwy na zaplamienia; nadają się do kuchni i łazienki, odporne na zarysowania, wodę wilgoć, środki chemiczne; szeroka gama barwień.
Kamień sztuczny
Duromarmur (mieszanka kruszywa marmurowego i cementu, konglomeratów marmurowych, mieszanki mączki marmurowej z żywicami syntetycznymi); wygląda jak marmur lub granit, ale jest lżejszy; nadaje się do kuchni i łazienki; odporny na zarysowania, wodę wilgoć, środki chemiczne.
CeramikaKształtki i płytki parapetowe szkliwione, nadają się do kuchni i łazienki, odporne na zarysowania, wodę wilgoć, środki chemiczne, ważne aby na styku z oknem zastosować jako wypełnienie materiał trwały i elastyczny.
PVCKomorowe z twardego PVC lub pełne ze spienionego, często wykorzystywane jako nakładki na stare parapety; odporne na wilgoć, czasem fałdują się od podwyższonej temperatury; wykończone laminatem.
KompozytyTworzywa składające się z wodorotlenku glinu, spoiwa żywicy oraz pigmentów; łatwo się rysują, ale są odporne na uderzenia.

Wiele osób lubi duże parapety, ale należy pamiętać, że te muszą być stabilnie zamocowane. Jeżeli podparcie nie jest wystarczające, powinno się zastosować wsporniki.
Nie zapominajmy także o zachowaniu odpowiedniej odległości między parapetem a grzejnikiem, bo niektóre parapety osadzone za nisko mogą ulegać odkształceniom. Zbyt mała odległość od grzejnika może też spowodować mniej skuteczne jego działanie. Bezpieczna odległość to 15-20 cm.
Wspomniany już mostek termiczny bardziej związany jest z parapetami wewnętrznymi. Często powstaje przez zbyt głębokie wsunięcie ich pod ościeżnicę. Tymczasem optymalna głębokość wynosi 1-1,5 cm. Co zrobić z pozostałą częścią szczeliny? Wystarczy ją wypełnić materiałem o niskiej przewodności ciepła lub termoizolacyjnym (pianki poliuretanowe, gotowe taśmy ze spienionego polietylenu lub innego materiału termoizolacyjnego).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl