Sposobem na zapewnienie komfortu cieplnego w całym domu jest poprawny, ciepły montaż okien. Duże okna, zapewniające naszym wnętrzom nieograniczony dostęp światła słonecznego, to marzenie wielu właścicieli domów jednorodzinnych i mieszkań. Rozwiązanie takie jest szczególnie polecane również do domów pasywnych oraz energooszczędnych. Decydując się na duże okna, należy bezwzględnie pamiętać, że nieszczelne i źle zamontowane okna, to jedna z głównych przyczyn ucieczki ciepła z pomieszczenia. Na szczęście coraz więcej producentów okien z PVC szkoli fachowców w tzw. ciepłym montażu stolarki. Ciepły montaż okien pozwala dwukrotnie zmniejszyć straty ciepła, a co za tym idzie – obniżyć rachunki za ogrzewanie domu lub mieszkania.
Na czym polega ciepły montaż okien?
Ciepły montaż stolarki polega na trwałym i skutecznym uszczelnieniu tych miejsc, w których osadzane są okna. Stosuje się w tym celu nie tylko tradycyjną piankę montażową, ale również dodatkowe materiały termoizolacyjne, takie jak: folie i taśmy uszczelniające czy taśmy paroszczelne. Zanim jednak przystąpi się do montażu okna, należy prawidłowo umieścić ramę okienną w przekroju otworu ściany.
Ciepły montaż okien to prawdziwa sztuka, dlatego też wymaga on odpowiedniego przygotowania, m.in. przeszkolenia monterów z zakresu fizyki budowli oraz wielogodzinnych ćwiczeń praktycznych. Niestety u licznych ekip budowlanych wciąż pokutuje przekonanie, że wystarczy, jeśli okno trzyma pion i poziom, by wszystko było w porządku.
Podczas prawidłowego montażu, zwłaszcza tzw. ciepłego montażu, należy zadbać o jak najlepsze i najdokładniejsze zaizolowanie miejsc, w których okna stykają się z murem, aby uniknąć powstania mostków termicznych (inaczej mostków cieplnych) czy przedostawania się wilgoci do wnętrza domu. Duże znaczenie przy ciepłym montażu ma również odpowiednie przygotowanie otworu przed osadzeniem okna – ważna jest obróbka tynkarska na styku okna z murem.
Dlaczego warto stosować ciepły montaż?
Powstawanie mostków termicznych, czyli miejsc o słabych własnościach termoizolacyjnych, przemarzanie ścian oraz zawilgocenie pomieszczenia to najczęściej spotykane problemy wynikające z niewłaściwego zamontowania stolarki okiennej. Dzieje się tak dlatego, że punkt styku okna ze ścianą zewnętrzną stanowi newralgiczne miejsce, jeśli chodzi o utratę ciepła i przedostawanie się wilgoci do wnętrza domu. Dzięki odpowiedniemu zaizolowaniu przestrzeni wokół okna straty ciepła w domu będą mniejsze. Ciepły montaż zapewni również stałą wentylację oraz przyczyni się do zabezpieczenia izolacji przed działaniem czynników zewnętrznych i wilgocią. Decydując się na taki sposób osadzenia stolarki zapewnimy sobie większy komfort cieplny, a także w dużym stopniu zmniejszymy nasze rachunki za energię. Ciepły montaż polecany jest w przypadku okien każdego rodzaju, jednak najbardziej wymierne korzyści daje wówczas, gdy połączymy go z oknami energooszczędnymi.
Dzięki odpowiednim oknom i właściwemu montażowi zyskujemy gwarancję, że nasz dom będzie odpowiednio zabezpieczony przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych.
Zobacz galerię zdjęć pokazującą prawidłowy montaż okna












Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

NOWODVORSKI - LAMPA STOŁOWA MONO GU10 - CZARNY - 7706
Wymiary:Wysokość: 40cmSzerokość: 22cm x 14cmGwint/…
kup teraz

Zuma Line Lampa stołowa REA biało-złota RLT93163-1GW (RLT931631GW)
Źródło światła: 1 x 60W Rodzaj trzonka: E27 Wysoko…
kup teraz

Kaspa Coco 41092102
Nowoczesna lampa stołowa COCO 41092102 abażurowa d…
kup teraz

Elstead Lampa stołowa Holmes QZ-HOLMES-TL
Pojedyncza lampa stołowa Elstead Quoizel Holmes z …
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE