Przeszklenie dachu

Agnieszka Jaros
Dachy posiadające mniejsze lub większe powierzchnie przeszkleń już niemal masowo można spotykać w obiektach użyteczności publicznej lub nowoczesnych centrach handlowych. Wobec rozwijających się technologii budowlanych – przeszklenia dachu zaczynają pojawiać się także w budownictwie jednorodzinnym.
Przeszklenie dachu

Przeszklony dach to nie tylko atrakcyjna forma architektoniczna. Przeszklenia pozwalają na lepsze wykorzystanie światła słonecznego, podniesienie komfortu
i estetyki wnętrz, jak również optyczne powiększenie pomieszczeń. Aby jednak mogły one wypełniać swoje zadanie należycie - powinny odpowiadać wymaganiom dotyczącym bezpieczeństwa, chronić przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym i posiadać właściwości izolacji termicznej oraz akustycznej.

Przeszklenia ze szkła laminowanego

Laminowane szkło to pakiety szybowe połączone z sobą za pomocą folii poli-winylo-butyralowej (PVB). Tafle szkła łączy się w autoklawie - pod ciśnieniem i w odpowiedniej temperaturze, po uprzednim odpompowaniu powietrza
z przestrzeni międzyszybowej. Jeżeli dojdzie do pęknięcia szkła – folie PVB zatrzymują fragmenty szyby na miejscu i zapobiegają jej rozpadnięciu się. Poprzez pełne bezpieczeństwo użytkowania – szkło laminowane znajduje zastosowanie na przeszklenia ścian i dachów w budynkach użyteczności publicznej, gdzie trzeba spełnić warunki bezpieczeństwa. Jednak całkowicie zasadne jest stosowanie tego rodzaju szkła także w budynkach mieszkalnych. Szkło nadaje się w pełni na przeszklenia werand, ogrodów zimowych, oranżerii, a także dachów domów jednorodzinnych. Stwarza innowacyjne możliwości aranżacji pomieszczeń znajdujących się pod dachem i nadaje budynkom nowoczesny charakter. Przeszklenia dachów doskonale komponują się zwłaszcza ze zwartą i zróżnicowaną wysokościowo architekturą miejską.

Przeszklenie dachu

Świetliki dachowe z wypełnieniem
z poliwęglanu

Służą do doświetlania naturalnym światłem pomieszczeń usytuowanych pod dachem budynku. Ich wersje otwieralne można również wykorzystać do wentylacji grawitacyjnej. Świetliki składają się
z podstawy i konstrukcji nośnej pod wypełnienie. Elementy te wykonuje się
z kształtowników aluminiowych, stalowych, PCV lub poliestru zbrojonego włóknem szklanym. Wypełnienie natomiast stanowią płyty z poliwęglanu. Płyty te mogą być lite, jednokomorowe, dwukomorowe, trójkomorowe, czterokomorowe, faliste, albo trapezowe. Przepuszczają światło w zależności od nadania im zabarwienia. Ich całkowicie przezroczysta wersja przepuszcza promienie słoneczne w 75 do 83%. Oprócz wersji tradycyjnej - płyty poliwęglanowe mogą być również kolorowe, np. zielone, niebieskie, itp. oraz dymne i mleczne. Najmniej światła przepuszczają te, które mają ciemne barwy. Wówczas przepuszczalność wynosi zaledwie 25%.

Świetliki można podzielić na :

  • liniowe modułowe,
  • punktowo – piramidowe,
  • kopułkowe.

Można je stosować do różnych typów dachów, jak również do różnorodnych pokryć dachowych. Dzieje się tak za sprawą profilowanej podstawy świetlika i specjalnego kołnierza. Do dachów płaskich stosuje się świetliki o podstawie prostej, zaś do dachów spadzistych – świetliki o podstawie skośnej.

Przeszklenie dachu

Systemy zespolonych szyb wielofunkcyjnych

Innowacyjne i nowoczesne pakiety szybowe stosowane do przeszkleń dachu mogą pełnić kilka funkcji jednocześnie. Mogą być szybami samoczyszczącymi, kontrolującymi nasłonecznienie, chroniącymi przed zimnem, hałasem i włamaniem oraz zapewniającymi całkowite bezpieczeństwo ich użytkowania. Osiągnięcie wszystkich z wymienionych parametrów w jednym przeszkleniu dachowym jest możliwe dzięki zespoleniu szkła o różnych parametrach i właściwościach. Samoczyszczenie szkła odbywa się za sprawą działania promieni słonecznych oraz padającego deszczu. Jest to bardzo korzystne pod względem ekologicznym, gdyż zużywa się wówczas mniej detergentów. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy ich używać w ogóle. Niestety, samoczyszczące szyby, pomimo innowacyjnych właściwości, należy też myć ręcznie, choć znacznie rzadziej niż zwykłe. Właściwości termiczne i ochraniające przed przegrzewaniem się pomieszczeń w lecie powodują, że szkło jest doskonale izolacyjne, przy zachowaniu wysokiej przepuszczalności światła naturalnego. Jedną z tafli szkła pokrywa się cienką, przezroczystą powłoką o właściwościach niskoemisyjnych. To właśnie ta powłoka powoduje zatrzymanie ciepła we wnętrzu. Dodatkowo, system zespolony posiada dobre właściwości akustyczne, czyli ogranicza skutecznie przedostawanie się hałasów i dźwięków różnego typu do wnętrza pomieszczeń. Ponadto, jest w pełni bezpieczny w użytkowaniu i posiada właściwości antywłamaniowe. Znacznie opóźnia dostanie się niepożądanych osób do pomieszczenia lub niekiedy eliminuje całkowicie taką ewentualność.

Przeszklenie dachu

Szyby gięte

Znaczny postęp techniki szklarskiej coraz częściej znajduje odbicie w nowoczesnym budownictwie. To właśnie dzięki m.in. szklarstwu możliwe staje się tworzenie form architektonicznych, które dotychczas nie były możliwe do zrealizowania. Szyby gięte umożliwiają realizację takich projektów, których dotychczas nie można było zrealizować stosując przeszklenia płaszczyznowe. Pozwalają one na łączenie za pomocą obszernych przeszkleń ścian budynku z jego dachem w taki sposób, że bryła nabiera płynności i staje się niepowtarzalna. Gięta szyba prezentuje się zupełnie inaczej wkomponowana w bryłę lub dach budynku. Zupełnie inaczej także rozkłada na swojej krzywiźnie odbicie światła. Jednakże, doskonałe efekty wizualne wynikające z zastosowania szyb giętych w różnorakich przeszkleniach przyćmiewa ich wysoki koszt. Nowoczesne rozwiązania i technologie budowlane są przeważnie 3-4 krotnie droższe od tego, co zostało już w pełni opanowane technicznie. Można jednak przypuszczać, że w związku z szerokim uznaniem inwestorów i zwiększającym się zainteresowaniem dotyczącym produktu – za kilka lat jego ceny spadną. Na świecie jest wiele obiektów przeszklonych szybami giętymi. Jako przykład polskiego dachu szklonego w ten sposób można podać warszawski dach szklany „Złote Tarasy”. Zaś przykładowym budynkiem posiadającym ściany i dach łączone za pomocą giętych szyb może być budynek Ośrodka Kultury na Rynku Głównym w Krakowie. Obydwie budowle prezentują się okazale i bardzo nowocześnie.

Jak dbać o przeszklenia wypełnione poliwęglanem?

Płyty poliwęglanowe zastosowane na przeszklenia dachów należy co pewien czas czyścić za pomocą letniej wody z dodatkiem typowych środków myjących stosowanych w gospodarstwie domowym. Do mycia najlepiej jest używać miękkiej gąbki lub ścierki. Płyt nie wolno szorować szczotkami, ani innymi ostrymi przedmiotami. Konieczne jest także unikanie środków ściernych i silnie alkaicznych. Powierzchnia płyty zabezpieczona przed promieniowaniem UV nie powinna mieć kontaktu z rozpuszczalnikiem butylowym oraz alkoholem izopropylowym. Przed przystąpieniem do wyczyszczenia absorbera warto przeprowadzić test na jego niewielkiej powierzchni, aby sprawdzić, czy środek nie spowoduje uszkodzenia powłoki.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl