Montaż krat w oknach - pozwolenie

Marta Krawczyk
Kraty w oknach służą zwiększeniu bezpieczeństwa, jednak czasami moga stanowić zaproszenie dla złodziei...
Kraty w oknach służą zwiększeniu bezpieczeństwa, jednak czasami moga stanowić zaproszenie dla złodziei... Spencer Means, fliickr.com
Kraty w oknach oprócz tego, że przesłaniają nam częściowo świat, z pewnością nie są ozdobnym elementem architektury. Ich montaż jest więc uwarunkowany przepisami bądź zwyczajnie zapewnieniem sobie poczucia bezpieczeństwa.

Większość prac remontowych i modernizacyjnych wewnątrz własnego mieszkania możemy wykonywać nie posiadając żadnego zezwolenia. Większość, a więc nie wszystkie. Montaż krat w oknach czy zabudowa balkonów i loggi wymagać będzie już zezwolenia odpowiednio spółdzielni, wspólnoty mieszkaniowej, wydziału architektoniczno-budowlanego gminy lub starostwa.

Kraty na budynkach mieszkalnych - przepisy

Przepisy budowlane precyzują, że należy dokonać zgłoszenia właściwemu organowi w przypadku instalowania krat na budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego oraz obiektach wpisanych do rejestru zabytków. Przykładowo w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych elewacja należy do tzw. nieruchomości wspólnej. Zatem tylko wspólnota może zezwolić na dokonywanie na niej jakichkolwiek inwestycji. Zgodnie z art. 22 ust. 3 punkt 4 ustawy
z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali, każda ingerencja w nieruchomość wspólną przekracza zakres zwykłego zarządu i z tego względu zarząd nie ma prawa, by bez uchwały wspólnoty podejmować decyzję w tej sprawie. Dotyczy to również powieszenia reklamy na elewacji.

Kraty w oknach dobre dla złodziei?

W niektórych miastach uzyskawszy pozwolenie na zainstalowanie krat w oknach naszego mieszkania od spółdzielni, należy złożyć zgłoszenie w organie administracji architektoniczno-budowlanej gminy lub Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego delegatury dla danej dzielnicy. Jeżeli zaistniałaby obawa, że sposób wykonania okratowania mógłby przyczynić się np. do dostania się tą drogą osób trzecich do lokatorów mieszkających powyżej, wówczas organ ten ma prawo wyrazić sprzeciw. Jednym słowem kraty powinny być zaprojektowane w taki sposób by nie ułatwiać żywota złodziejom. Jeśli dojdzie u sąsiada do kradzieży i zostanie wykazane, że złodziej dostał się do mieszkania przy pomocy naszych krat, możemy spodziewać się pozwu z sądu o odszkodowanie. Dlatego kraty, które nie spełniają wymogów bezpieczeństwa powinno się rozmontować lub wymienić.

Czym grozi samowolny montaż krat w oknach?

Ponadto należy pamiętać, że zamontowane kraty nie mogą utrudniać dostępu do dróg ewakuacyjnych w sposób uniemożliwiający ich natychmiastowe użycie. Jest to uwarunkowane przepisami przeciwpożarowymi. Jeżeli zignorowaliśmy przepisy i wykonaliśmy montaż krat na własną rękę i bez zezwolenia, spółdzielnia może żądać przywrócenia stanu poprzedniego na drodze wyniesionego przez nią powództwa cywilnego. Jeżeli jednak spółdzielnia wybierze drogę administracyjną w postaci uzyskania nakazu rozbiórki od właściwego urzędu, to przyjdzie nam odwoływać się na podstawie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.

O czym jeszcze musimy pamiętać decydując się na kraty w oknach

Tak jak przy innych pracach remontowych i modernizacyjnych, montaż krat powinien być prowadzony w godzinach, kiedy w bloku lub w kamienicy nie obowiązuje cisza nocna. Wynika to z faktu bycia członkiem spółdzielni, z Kodeksu cywilnego i z przepisów Ustawy o własności lokali. Jeśli z jakichkolwiek przyczyn decydujemy się na montaż krat w oknach, warto poświęcić trochę czasu i przejść przez wymagane postępowanie prawne. Zdobyte zezwolenie pozwoli nam uniknąć komplikacji. Montaż krat nie możemy podciągnąć pod zwykły remont i dobrze o tym pamiętać.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl