Zabezpieczenia okien

Dorota Nowak
Aluplast

I cóż z tego, że wstawiłeś mocne drzwi wejściowe, jeśli złodziej może dostać się do mieszkania inną drogą. By mu tego nie ułatwiać wybierz najlepsze zabezpieczenie dla okna i balkonu.

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie okien i drzwi balkonowych jest dobry sąsiad, ale jeśli go nie mamy, przynajmniej zamykajmy okna przed wyjściem z domu. Jak okazuje się wielu z nas wyjeżdżając na wakacje czy weekend, zapomina o tej podstawowej zasadzie. Jeśli włamywacze dostana się do domu przez nasze ewidentne niedbalstwo, nie mamy, co liczyć na odszkodowanie. Samo zamykanie okien nie jest jednak dostatecznym zabezpieczeniem a jedynie podstawową zasadą bezpieczeństwa. Co jeszcze możemy, więc zrobić?

Plusy i minusy krat w oknach

To chyba najczęściej stosowane zabezpieczenie okien, zwłaszcza na niższych kondygnacjach. Ma ono równie wielu zwolenników, co przeciwników. Jedni uważają, że to proste zabezpieczenie jest jednocześnie jednym z najskuteczniejszych rozwiązań. Dla innych krata w oknie jest rozwiązaniem szpecącym widok przez okno. Poza tym, wielu sądzi, że absurdalnie nie odstrasza a wręcz przyciąga uwagę złodzieja, sugerując już z zewnątrz, że w mieszkaniu jest coś, co warto ukraść. O ile, argumenty dotyczące estetyki krat łatwo odeprzeć, bo w końcu krata może być ozdobna, to za największy minus kraty uznałabym raczej fakt odcięcia drogi ewakuacji w razie pożaru, ale i na to okazuje się są sposoby...

Rodzaje krat

Kraty mogą być wewnętrzne i zewnętrzne. Tych zainstalowanych w mieszkaniu nie widać z zewnątrz, więc zwolennicy teorii, że krata kusi złodzieja, powinni wybrać raczej tego rodzaju rozwiązanie. Kraty wewnętrzne są rozsuwane lub otwierane. Pozwalają wiec na swobodne otwarcie okna i pozostawiają domownikom drogę ucieczki. Poza tym złodziej by dostać się do nich musi zbić szybę a to już może zaalarmować sąsiadów. Zewnętrzne kraty za to mniej szpecą samo mieszkanie, ale w budynkach ocieplanych mogą nie spełniać swojej roli. Kupując kratę zwróćmy uwagę na rodzaj mocowania jej w murze budynku oraz na grubość i rozstaw prętów. Od niedawna dostępne są też aluminiowe kraty zwijane, które montuje się od zewnątrz. Zbudowane są z kształtowników aluminiowych, nawijanych na wał znajdujący się
w skrzynce. Możemy je, więc w każdej chwili podnieść i opuścić za pomocą korby czy napędu elektrycznego, by były niewidoczne.

Rolety antywłamaniowe

Ciekawym rozwiązaniem są rolety antywłamaniowe. Sposobem działania przypominają zwijane kraty. Zbudowane są z profili aluminiowych lub PCV, które nawija się na wał umieszczony w skrzynce rolety. Jako główną zaletę, producenci wymieniają łatwość ich naprawy po próbie włamania.

Szyby foliowane

Są wykonywane z kilku warstw szkła, połączonego specjalną folią. Im więcej warstw tym bardziej odporna na zbicie jest szyba. Rozwiązanie to jest jednak skuteczne, jedynie w przypadku mocnych futryn, w których osadzone są same okna. Okna foliowane są rozwiązaniem eleganckim i dyskretnym. W sprzedaży dostępna jest folia antywłamaniowa. Możemy ją bez trudu kupić i nakleić na wewnętrzną stronę okna, ale nie uzyskamy w ten sposób zabezpieczenia przed włamaniem a jedynie bezpieczną szybę, której odłamki po zbiciu zawisną na folii.

od 12 lat
Wideo

Jak złodzieje oznaczają domy, które chcą okraść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl