Zabezpieczenia okien

Dorota Nowak
Aluplast

I cóż z tego, że wstawiłeś mocne drzwi wejściowe, jeśli złodziej może dostać się do mieszkania inną drogą. By mu tego nie ułatwiać wybierz najlepsze zabezpieczenie dla okna i balkonu.

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie okien i drzwi balkonowych jest dobry sąsiad, ale jeśli go nie mamy, przynajmniej zamykajmy okna przed wyjściem z domu. Jak okazuje się wielu z nas wyjeżdżając na wakacje czy weekend, zapomina o tej podstawowej zasadzie. Jeśli włamywacze dostana się do domu przez nasze ewidentne niedbalstwo, nie mamy, co liczyć na odszkodowanie. Samo zamykanie okien nie jest jednak dostatecznym zabezpieczeniem a jedynie podstawową zasadą bezpieczeństwa. Co jeszcze możemy, więc zrobić?

Plusy i minusy krat w oknach

To chyba najczęściej stosowane zabezpieczenie okien, zwłaszcza na niższych kondygnacjach. Ma ono równie wielu zwolenników, co przeciwników. Jedni uważają, że to proste zabezpieczenie jest jednocześnie jednym z najskuteczniejszych rozwiązań. Dla innych krata w oknie jest rozwiązaniem szpecącym widok przez okno. Poza tym, wielu sądzi, że absurdalnie nie odstrasza a wręcz przyciąga uwagę złodzieja, sugerując już z zewnątrz, że w mieszkaniu jest coś, co warto ukraść. O ile, argumenty dotyczące estetyki krat łatwo odeprzeć, bo w końcu krata może być ozdobna, to za największy minus kraty uznałabym raczej fakt odcięcia drogi ewakuacji w razie pożaru, ale i na to okazuje się są sposoby...

Rodzaje krat

Kraty mogą być wewnętrzne i zewnętrzne. Tych zainstalowanych w mieszkaniu nie widać z zewnątrz, więc zwolennicy teorii, że krata kusi złodzieja, powinni wybrać raczej tego rodzaju rozwiązanie. Kraty wewnętrzne są rozsuwane lub otwierane. Pozwalają wiec na swobodne otwarcie okna i pozostawiają domownikom drogę ucieczki. Poza tym złodziej by dostać się do nich musi zbić szybę a to już może zaalarmować sąsiadów. Zewnętrzne kraty za to mniej szpecą samo mieszkanie, ale w budynkach ocieplanych mogą nie spełniać swojej roli. Kupując kratę zwróćmy uwagę na rodzaj mocowania jej w murze budynku oraz na grubość i rozstaw prętów. Od niedawna dostępne są też aluminiowe kraty zwijane, które montuje się od zewnątrz. Zbudowane są z kształtowników aluminiowych, nawijanych na wał znajdujący się
w skrzynce. Możemy je, więc w każdej chwili podnieść i opuścić za pomocą korby czy napędu elektrycznego, by były niewidoczne.

Rolety antywłamaniowe

Ciekawym rozwiązaniem są rolety antywłamaniowe. Sposobem działania przypominają zwijane kraty. Zbudowane są z profili aluminiowych lub PCV, które nawija się na wał umieszczony w skrzynce rolety. Jako główną zaletę, producenci wymieniają łatwość ich naprawy po próbie włamania.

Szyby foliowane

Są wykonywane z kilku warstw szkła, połączonego specjalną folią. Im więcej warstw tym bardziej odporna na zbicie jest szyba. Rozwiązanie to jest jednak skuteczne, jedynie w przypadku mocnych futryn, w których osadzone są same okna. Okna foliowane są rozwiązaniem eleganckim i dyskretnym. W sprzedaży dostępna jest folia antywłamaniowa. Możemy ją bez trudu kupić i nakleić na wewnętrzną stronę okna, ale nie uzyskamy w ten sposób zabezpieczenia przed włamaniem a jedynie bezpieczną szybę, której odłamki po zbiciu zawisną na folii.

Rozbudowa kompleksu sortowo-rekreacyjnego w Białobrzegach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl
Dodaj ogłoszenie