Doposażamy okno – jakie akcesoria okienne warto zastosować?

Katarzyna Laszczak
Okna warto wyposażyć w dodatki, które poprawią ich funkcjonalność. Należą do nich nawiewniki okienne oraz różnego rodzaju osłony.
Okna warto wyposażyć w dodatki, które poprawią ich funkcjonalność. Należą do nich nawiewniki okienne oraz różnego rodzaju osłony. Związek POiD
Okna warto wyposażyć w dodatkowe akcesoria, takie jak osłony czy nawiewniki. Dzięki temu łatwiej nam będzie zapanować nad temperaturą oraz mikroklimatem wnętrza.

Producenci okien i akcesoriów oferują rozwiązania, które sprawiają, że nawet „zwykłe” okno może zyskać dodatkowe funkcje. Przedstawiamy wybrane akcesoria okienne, które podniosą komfort użytkowania okien i… mieszkania.

Montaż nawiewników okiennych

Nowoczesne okna cechują się coraz większą szczelnością. Jest to zaleta, ale obarczona pewnymi niedogodnościami. W domu i mieszkaniu musimy zadbać o skuteczną wymianę powietrza – inaczej dojdzie do wzrostu poziomu wilgotności, a w rezultacie – rozwoju pleśni i grzybów. Szczelne okna oznaczają konieczność zadbania o skuteczną wentylację. W praktyce najczęściej oznacza to konieczność częstego i regularnego wietrzenia. A to prowadzi do niekontrolowanych strat ciepła. Dobrym sposobem na poprawienie wentylacji pomieszczeń są okna z nawiewnikami. 
Nawiewniki (zwane również pasywnymi wlotami powietrza) najczęściej montuje się w ramie okna, rzadziej – w ścianie budynku.
– _Najwygodniejszym rozwiązaniem jest uwzględnienie nawiewników już na etapie zakupu okna i wybór wyrobu fabrycznie wyposażonego w to urządzenie _– mówi Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD, organizatora kampanii edukacyjnej „DOBRY MONTAŻ" – _Możliwy jest też montaż nawiewników w starszej, już użytkowanej stolarce. Jeśli aprobata techniczna danego produktu nie mówi inaczej, nawiewniki można zainstalować w oknach drewnianych, wykonanych z PVC oraz aluminiowych. Montuje się je wówczas w profilu skrzydła lub ościeżnicy, frezując w profilu otwory, przykręcając nawiewnik, a następnie zakładając jego osłony. Należy pamiętać, że montaż powinien być wykonany przez fachowca, zgodnie z zaleceniami producenta nawiewnika. Niewłaściwie przeprowadzony, może doprowadzić do znacznego obniżenia parametrów akustycznych stolarki, a w skrajnych przypadkach nawet jej uszkodzenia _– dodaje ekspert.
Jeżeli zdecydujemy się zamontować nawiewniki w posiadanych już okna, najlepiej skorzystać z usług salonu sprzedaży, w którym kupiliśmy wcześniej okna.
Pamiętajmy też, że do prawidłowego działania nawiewników potrzebne są sprawne kanały wentylacyjne, które zapewnią odprowadzenie zużytego powietrza. Częstym błędem jest montaż nawiewnika w łazience, gdzie zazwyczaj znajdują się kratki wentylacyjne. W takiej sytuacji, jego zainstalowanie zamyka obieg powietrza tylko w tym pomieszczeniu, co sprawia, że pozostała część domu jest pozbawiona wentylacji.

Poprawne działanie akcesoriów okiennych zależy nie tylko od samego produktu, ale także - jego prawidłowego montażu.
Poprawne działanie akcesoriów okiennych zależy nie tylko od samego produktu, ale także - jego prawidłowego montażu. Związek POiD

Osłony okienne wewnętrzne i zewnętrzne

Okna zdecydowanie warto też wyposażyć w osłony okienne – wewnętrzne i zewnętrzne. Tutaj, szczególnie w przypadku osłon wewnętrznych, mamy do wyboru całe bogactwo rodzajów, wzorów i kolorów. Różnego rodzaju rolety i żaluzje zapewnią nam osłonę wścibskimi spojrzeniami i zapewnią prywatność, a także będą dekoracją wnętrza. W pewnym stopniu ochronią też przed nadmiernym nasłonecznieniem. Wiele tego typu osłon możemy zamontować samodzielnie (dokładnie przestrzegając zaleceń producenta). Nieco odmiennie wygląda sprawa osłon zewnętrznych. Do niedawna dominowały rolety zewnętrzne, które poprawiały bezpieczeństwo, a także termoizolacyjność okien. Niestety nie przepuszczały światła. Montaż rolet zewnętrznych to zadanie dla fachowca.
.– _Na rynku dostępne są różne modele osłon, dedykowane zarówno do instalacji w trakcie budowy domu, jak i do już wstawionych okien. Większość z nich powinna być instalowana przez fachowców. Przy montażu kluczowe jest dokładne zwymiarowanie otworu montażowego i elementów osłony, stabilne przykręcenie kasety i prowadnic, bezpieczne podłączenie zasilania oraz ewentualne podpięcie do domowej instalacji alarmowej _– tłumaczy Zdzisław Maliszewski.
Od pewnego czasu dostępne są również inne osłony przeciwsłoneczne do okien pionowych montowane na zewnątrz. Zwane są markizami, ale budową przypominają rolety – siateczkowa tkanina chroni przed nadmiernym nasłonecznieniem, nie pozbawia widoku na zewnątrz, a przy tym służy jako moskitiera. Ponieważ jest montowana od zewnątrz, chroni pomieszczenia przed nagrzewaniem skuteczniej niż osłony wewnętrzne (zatrzymuje ciepło zanim wniknie do wnętrza). Innym sprytnym rozwiązaniem jest też markizoleta – najczęściej wykonana z odpornej tkaniny. W górnej części osłania okno jak roleta, ale jej dolna część odchyla się od pionu, tworząc daszek.

Warto wiedzieć, że osłony okienne montowane na zewnątrz, zapewniają lepszą ochronę przed nagrzewaniem, niże osłony wewnętrzne.
Warto wiedzieć, że osłony okienne montowane na zewnątrz, zapewniają lepszą ochronę przed nagrzewaniem, niże osłony wewnętrzne. Fakro
Markizoleta łączy zalety markizy oraz rolety okiennej.
Markizoleta łączy zalety markizy oraz rolety okiennej. Fakro

Pamiętajmy, że sprawne działanie akcesoriów okiennych zależy nie tylko od samego produktu, ale również – jego prawidłowego montażu i doboru do wymiarów okna. Montaż bardziej wymagających osłon warto powierzyć fachowcom (często współpracujących z producentami, albo ich przedstawicielami handlowymi).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dom i nieruchomości

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl