CBM – montaż okien bez zbędnych mostków cieplnych

Artykuł sponsorowany
Inwestor przystępujący do budowy domu z pewnością chciałby, aby w ramach posiadanego budżetu dom został wybudowany najlepiej, jak to możliwe. Przy dzisiejszym stanie techniki „najlepsze budowanie”, to budowanie bez zbędnych liniowych mostków cieplnych, także tych, które powstają podczas montażu na styku okna i muru konstrukcyjnego.

Ciepła Belka Montażowa, to system montażu w warstwie ocieplenia, którego podstawowym zadaniem jest ograniczanie wartości liniowych mostków cieplnych w celu uzyskania odpowiednio wysokiej temperatury na wewnętrznej powierzchni połączeń okien z ościeżami zgodnie z wymaganiem § 321 ust.1 Rozporządzenia Ministra infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Podczas użytkowania, w prawidłowo wzniesionym budynku, temperatura na wewnętrznej powierzchni ścian lub innych nieprzezroczystych przegród zewnętrznych, w tym na połączeniach okna z ościeżem powinna być na tyle wysoka, aby zapobiec skraplaniu pary wodnej umożliwiającej rozwój grzybów pleśniowych. W celu spełnienia tego warunku wszystkie połączenia powinny charakteryzować się współczynnikiem temperaturowym fRsi o wartości nie mniejszej niż wymagana wartość krytyczna, przy czym dopuszcza się przyjmowanie wymaganej wartości tego współczynnika równej 0,72. Przed wprowadzeniem do obrotu Ciepłej Belki Montażowej firma Marbet Sp. z o.o. z Bielska-Białej, właściciel i twórca systemu, zagadnienie oceny izolacyjności cieplnej elementów CBM powierzył Pracowni Fizyki Cieplnej przy Zakładzie Fizyki Cieplnej, Akustyki i Środowiska Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie. Badaniom i ocenie poddane zostały okna z PVC-U, drewna i aluminium. Niektóre z uzyskanych wyników badań i obliczeń prezentujemy w tabeli nr 1 odnosząc je do poziomów i wymagań norm lub przepisów techniczno-budowlanych. Szczegółowe wyniki obliczeń przedstawione zostały w pracach ITB – „Ocenach izolacyjności cieplnej zestawu CBM”; nr NZF-03053/16/Z00NZF oraz nr NZF-02269/17/Z00NZF.

CBM – montaż okien bez zbędnych mostków cieplnych

Rozkład izoterm (nadproże, próg, boki – stojaki ościeżnic) w zakresie temperatur od -200C do +200C

CBM – montaż okien bez zbędnych mostków cieplnych
Marbet

Budowa domu, to dla inwestorów zajęcie absorbujące i stresujące chociażby ze względu na pojawianie się nowych problemów w obrębie zagadnień, w których nie są profesjonalistami. Decyzje ze względu na ich wagę powinny być przemyślane i możliwie wolne od nadmiernego ryzyka. Tej zasady warto trzymać się także podczas wyboru systemu montażu okien. Ciepła Belka Montażowa, to system nowy na rynku, nie mniej wielokrotnie i z powodzeniem już zastosowany, a przede wszystkim wszechstronnie sprawdzony i przebadany przez polskie notyfikowane laboratoria. Dziesięciokrotne ograniczenie wartości liniowego mostka cieplnego w obrębie progu okna oraz wartość współczynnika temperaturowego fRsi wyższa od wymaganej aż o 20%, sprawia, że system montażu okien CBM uwalnia inwestorów od stresu związanego z ryzykiem podjęcia niewłaściwej decyzji. W zakresie optymalizacji rozwiązań cieplno-wilgotnościowych, a przede wszystkim ograniczania warunków do kondensacji pary wodnej w obrębie połączeń okien z ościeżami system CBM jest jednym z najlepszych rozwiązań montażowych dostępnych w Polsce i Europie, a kto wie, czy nie najlepszym ze względu na funkcjonalność i prostotę stosowania na placu budowy.

Zapraszamy inwestorów, architektów i monterów okien do zapoznania się z pełną informacją o zaletach Ciepłej Belki Montażowej – polskiego systemu montażu okien w warstwie ocieplenia budynku, znajdującą się na naszej stronie internetowej https://www.marbetbausystem.com/. Warto jednak od razu zapamiętać, że system CBM, to montaż okien bez ryzyka i bez zbędnych mostków cieplnych. To pewne.

Krzysztof Wypchałowski
Piotr Gielmuda 
MARBET Sp. z o.o.

43-346 Bielsko-Biała
Chochołowska 28
tel.: +48338127204
e-mail: cbm@marbetbausystem.com
www.marbetbausystem.com
www.facebook.com/cieplabelkamontazowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl