Montaż okien w domu z bali

Marta Lasek
Zwolenników drewnianych domów nigdy nie brakowało i z pewnością w przyszłości również tak będzie. Być może przymierzasz się właśnie do budowy swojego wymarzonego domu z bali i tylko wypatrujesz sprzyjającej pogody do jej rozpoczęcia.
Montaż okien w domu z bali

Jakie okna wybrać do domu z bali

Montaż i uszczelnienie okien
w domu z bali to tematy, z którymi prędzej czy później będziesz się musiał zmierzyć. Już teraz zapoznaj się z zasadami
i wymaganiami odnośnie odpowiedniej stolarki okiennej, aby zapobiec niedociągnięciom.
Do domu z bali rzecz jasna najlepsze będą okna drewniane. Pozostałe typy okien (np. plastikowe) nie dosyć, że popsują cały efekt wizualny, to dodatkowo będą źle współpracowały z resztą konstrukcji ze względu na inną specyfikę pracy materiału (budulca). Okna drewniane są oczywiście droższe ale ich zalety zwłaszcza w omawianym typie domu są nieporównywalnie większe. Jeśli zdecydujesz się jednak na okna inne niż drewniane, wybierz ona z PVC o profilach pokrytych okleiną imitującą drewno.
Najczęściej wybieranymi oknami do domów z bali są okna wykonane z drewna sosnowego lub mahoniowego. Przeważnie są to okna rozwierne lub rozwierno uchylne, odpowiednio jednoskrzydłowe bądź dwuskrzydłowe. Najczęściej spotykane są domy drewniane z oknami ze szprosami. Należy jednak pamiętać o tym, że szprosy zmniejszają parametry termoizolacyjne okien.
Okna powinny charakteryzować się przede wszystkim dobrą izolacyjnością, którą odzwierciedla tzw. współczynnik przenikania ciepła (U). Maksymalnie może wynosić on 1,3 W/m²K (wartość dla całego okna). Istotną rolę w termoizolacyjności pełnią również uszczelki. Z reguły w przypadku drewnianych okien montuje się jedną uszczelkę w środkowej części skrzydła. Użycie dodatkowych uszczelek jest możliwe, o ile grubość ramy okna nie stanowi takich ograniczeń. Grubość ramy zależy od liczby zespolonych w oknie szyb.

Montaż okien w domu z bali
Montaż okien w domu z bali

Okna skrzynkowe

Bardzo popularnymi oknami do domów z bali są tzw. okna skrzynkowe. Charakteryzują się bardzo dobrymi wskaźnikami izolacyjności cieplnej oraz akustycznej. Współczesne okna skrzynkowe zostały udoskonalone tak, aby jak najlepiej sprostały wymaganiom termoizolacyjności. Ich budowa obejmuje jednocześnie wykończenie wewnętrznej powierzchni otworu okiennego, dzięki czemu nie musisz już obudowywać ościeży płytą g-k.

Specyfika montażu okien w domu z bali

Montaż okien w domu z bali różni się w stosunku do tradycyjnych domów murowanych. Najważniejszą rzeczą o jakiej należy pamiętać jest fakt, że masz do czynienia z materiałem organicznym, jakim jest właśnie drewno. Ściany z tego budulca zachowują się inaczej od ściany z cegieł czy betonu. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie jak zjawisko skurczu wpływa na stolarkę okienną osadzaną w drewnianych ścianach. Drewniana ściana pracuje kurcząc się i pęczniejąc. Tworząca się na skutek tego siła oddziałuje na zamocowane w ścianie okno. Dlatego też w domach z bali konieczne jest uszczelnienie stolarki okiennej za pomocą pianki montażowej odpornej na mróz. Skrzydła okna przytwierdza się do metalowych kotew, dzięki czemu mogą osiadać niezależnie od siebie.

Montaż okien w domu z bali

Jak zamontować okno w domu z bali

Pierwszym sposobem montażu okien w drewnianych ścianach jest montaż bezpośrednio do bali. Do tego celu używa się specjalnych metalowych łączników, a ewentualne szczeliny wypełnia się wełną mineralną. Drugą popularną metodą jest montaż stolarki okiennej przy użyciu pianki montażowej i pośrednich listew wielkości 5x10 cm (węgarów). Węgary  mocuje się na bocznych powierzchniach otworów okiennych w specjalnie wyżłobionych do tego celu bruzdach. Okno z kolei przytwierdza się do osadzonych już węgarów. Zaleca się ponadto pamiętać o tzw. ślizgach, które zapobiegają uszkodzeniom okien na skutek osiadania ściany zwłaszcza z bali zwanych zielonymi. Bale zielone są to inaczej mówiąc bale mokre, których wilgotność przekracza 19%.
Starannie wybrana stolarka okienna pozwoli ci uniknąć problemów z nieszczelnością, hałasem dobiegającym z zewnątrz oraz utrzymać wewnątrz domu korzystny mikroklimat. Istotne jest aby okna dobrze współgrały z architekturą, abyś nie miał wrażenia patrząc na swój dom z bali, że są z zupełnie innej bajki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl