Dźwiękoszczelne okna. Wybierz odpowiednio ciche okna

Artykuł sponsorowany
Sposobem na walkę z otaczającym nas i wyniszczającym hałasem jest wybór okien o odpowiednich parametrach izolacji akustycznej,
Sposobem na walkę z otaczającym nas i wyniszczającym hałasem jest wybór okien o odpowiednich parametrach izolacji akustycznej, Vetrex
We współczesnym świecie hałas towarzyszy nam wszędzie - w pracy, na ulicy, w sklepach, urzędach. Liczne badania potwierdzają że działa on niekorzystnie na nasze samopoczucie, a nawet zdrowie. Powoduje zmęczenie, irytację, problemy z koncentracją i jest źródłem stresu, dlatego szczególnie ważne jest, aby zapewnić sobie komfort akustyczny podczas odpoczynku w domu.

We współczesnym, nastawionym na energooszczędność budownictwie, w którym ściany i dachy obiektów zabezpieczone są solidną warstwą ocieplenia, przy okazji efektywnie tłumiącego hałasy, to właśnie okna są elementem mającym decydujący wpływ na izolację akustyczną domu.

Zestawienie poziomu głośności dźwięków pochodzących z różnych źródeł.
Zestawienie poziomu głośności dźwięków pochodzących z różnych źródeł. Vetrex

Jak sprawdzić, czy okna spełnią nasze oczekiwania?

Wybierając okna, które skutecznie ochronią przed hałasem należy wziąć pod uwagę poziom hałasu panującego w danej lokalizacji. Niestety, aktualne mapy akustyczne dostępne są tylko dla wybranych miejscowości, głównie dużych miast, dlatego większość inwestorów musi samodzielnie ocenić natężenie hałasu na podstawie obserwacji. Na powyższej grafice przedstawione zostały przybliżone wartości poziomu głośności często spotykanych hałasów. Posługując się tymi danymi można oszacować z jakim natężeniem dźwięku będziemy mieli do czynienia, decydując się na budowę domu w danej okolicy.

Wybierając poziom dźwiękoszczelności okien trzeba uwzględnić poziom hałasu panujący w danej okolicy.
Wybierając poziom dźwiękoszczelności okien trzeba uwzględnić poziom hałasu panujący w danej okolicy. Vetrex

Dopuszczalny poziom dźwięku w domach oraz innego rodzaju budynkach określają normy. Poniższa tabela zawiera wytyczne dotyczące izolacyjności akustycznej ścian. Parametry te informują o maksymalnym dopuszczalnym poziomie hałasu w domu przy danym natężeniu dźwięków napływających z zewnątrz, a spełniająca normy przegroda ma zapewnić, że nie zostanie on przekroczony. Załóżmy, że dom znajdować się ma w pobliżu dość ruchliwej drogi, gdzie poziom hałasu zewnętrznego w dzień wynosi 68 dB, a nocy 58 dB, natomiast powierzchnia okien zajmuje poniżej 50% powierzchni ścian zewnętrznych. W takim przypadku minimalna wypadkowa izolacyjność akustyczna ściany (tłumienie akustyczne przegrody) wynosi 33 dB. (Patrz: Tabela 1).

Tabela 1. Wymagana wypadkowa izolacyjność akustyczna właściwa przybliżona ścian dla budynków mieszkalnych.

Rodzaj budynkuPrzegroda zewnętrzna w pomieszczeniuPoziom dźwięku w decybelach (dB) w ciągu dni i nocy na zewnątrz budynku
dzieńdo 45od 46 do 50od 51 do 55od 56 do 60od 61 do 65od 66 do 70od 71 do 75
nocdo 35do 36 do 40od 41 do 45od 46 do 50od 51 do 55od 56 do 60od 61 do 55
Minimalny wskaźnik oceny wypadkowej izolacyjności akustycznej właściwej przybliżonej R’a2 lub R’a1 dla przegrody w decybelach (dB)
Budynki mieszkalnePokoje20202323283338
Kuchnie20202020232833
Klatki schodowe, piwniceNie stawia się wymagań

Aby określić poziom tłumienia hałasu dla okna, dane dotyczące przegród należy odnieść do wytycznych dla stolarki. Jeśli ściana ma zapewnić tłumienie na poziomie 33 dB – okno powinno chronić przed hałasem na poziomie 30 dB. (Patrz: Tabela 2).

Tabela 2. Wymagania dotyczące izolacyjności okien stanowiących nie więcej niż 50% wielkości przegrody (ściany).

Wymagany wskaźnik oceny wypadkowej izolacyjności R’A2 (R’A1)
przegrody zewnętrznej
Wymagany wskaźnik oceny wypadkowej izolacyjności poszczególnych części przegrody RA2 (R’A1)
Część
pełna
Okno
dBdBdB
202520
233020
283525
334030
384535

Właściwości okien dotyczące izolacyjności akustycznej podawane w ofertach i w znakowaniu CE oznaczane są w następującej formie: Rw (C; Ctr), gdzie:

Rw – ważony wskaźnik izolacyjności akustycznej.

C – widmowy wskaźnik adaptacyjny dla dźwięków o średniej i wysokiej częstotliwości, odnoszący się np. do hałasów generowanych przez szybko poruszające się samochody (z prędkością powyżej 80 km/h), dźwięków związanych z ruchem lotniczym, szybkim ruchem kolejowym, odgłosami życia codziennego, ludzką mową, bawiącymi się dziećmi

Ctr - widmowy wskaźnik adaptacyjny dla dźwięków o niskiej i średniej częstotliwości, odnoszący się np. do hałasów wywoływanych przez wolno poruszające się samochody (z prędkością poniżej 80 km/h). Skrót „tr” powstał od angielskiego słowa „traffic” oznaczającego ruch uliczny.

Jeden ze wskaźników dotyczących izolacyjności akustycznej okien odnosi się do hałasów wywoływanych przez wolno poruszające się samochody.
Jeden ze wskaźników dotyczących izolacyjności akustycznej okien odnosi się do hałasów wywoływanych przez wolno poruszające się samochody. Vetrex

Parametry C i Ctr, oznaczają wartości, o które należy skorygować parametr Rw, aby uzyskać faktyczne tłumienie dla określonych dźwięków, dlatego zawsze mają wartości ujemne. Wartość parametru Rw skorygowanego o wartości C lub Ctr oznacza się odpowiednio RA2 lub RA1:

RA2 = Rw + Ctr - Wskaźnik  izolacyjności akustycznej właściwej okna

RA1 = Rw + C – Wskaźnik izolacyjności akustycznej właściwej okna

W tabeli, w której określone są wymagane wartości akustyczne dla stolarki, dane dotyczą okien wbudowanych, dlatego pojawia się przy nich „prim” - R’A2 (R’A1). Wbudowane przeszklenia, w stosunku do okien przebadanych laboratoryjnie tracą 2dB szczelności akustycznej. Przy ustalaniu wartości parametrów tłumienia hałasu dla okna, które nie jest jeszcze wbudowane (dane podawane w ofertach przez producentów stolarki dotyczą takiego właśnie okna) należy więc dokonać stosownej korekty:

RA2 = R’A2 + 2dB

RA1  = R’A1 + 2dB

W ten sposób, dla przywołanego przykładu, w którym wymagane wartości wynoszą R’A1 = 30dB i R’A2 = 30dB, stolarka powinna mieć następujące parametry:

RA2 = R’A2 + 2dB= 32dB

RA1 = R’A1 + 2dB= 32dB

Okna Vetrex VR90 Synergy zapewniają skuteczną ochronę przed hałasem.
Okna Vetrex VR90 Synergy zapewniają skuteczną ochronę przed hałasem. Vetrex

Sprawdźmy zatem na konkretnym przykładzie, czy dane okno spełni wymagania:

Tłumienie akustyczne okna wykonanego w systemie VR90 Synergy, o wymiarach 1230 x 1480 mm (określone w warunkach laboratoryjnych), wynosi Rw = 41 (-1, -5)dB. Łatwo obliczyć, że wartość RA2 wynosi 36 dB (41 – 5 = 36), a RA1 – 40 dB
(41 – 1 = 40).  Widzimy zatem że dobrana stolarka spełnia oczekiwania – okna będą stanowić skuteczną ochronę przed hałasem.

Dźwiękoszczelne okna. Wybierz odpowiednio ciche okna

 

Dowiedz się więcej o oknach energooszczędnych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl