Dzięki szklanej fasadzie wykonanej w systemie szklenia strukturalnego Pilkington Planar™, goście Hotelu SPA Dr Irena Eris Krynica Zdrój mogą podziwiać malowniczą panoramę Jaworzyny.
Hotel położony w dolinie Czarnego Potoku u stóp Jaworzyny Krynickiej jest chętnie odwiedzany. Ze względu na lokalizację, architekturę i wiele możliwych form spędzania czasu, ośrodek wybierany jest przez osoby nastawione na typowo zdrowy tryb życia. Choć znany jest z najwyższego poziomu usług i luksusowych warunków, odwiedzający szczególnie cenią go za to, że podczas pobytu można w pełni czerpać energię z uroków doliny Czarnego Potoku.
Aby umożliwić gościom hotelu bezpośredni kontakt z otaczającym krajobrazem, projektanci zastosowali nowatorskie rozwiązania architektoniczne, takie jak przeszklenia panoramiczne. Dzięki nim, zarówno latem, jak i zimą, korzystający z oferty SPA mogą podziwiać panoramę Jaworzyny Krynickiej, nie wychodząc z hotelowego basenu. Zaprojektowany przez architekta Ryszarda Girtlera z Atelier3 Girtler & Girtler pawilon SPA obejmuje basen z wodnymi kaskadami, brodzik dla dzieci, dwa jacuzzi wewnętrzne i jedno na tarasie zewnętrznym, kompleks saun oraz siłownię, salę fitness i studio cardio. Atrakcją dla osób odpoczywających na basenie jest wspaniały widok przez szklaną fasadę na wzniesienie Jaworzyny Krynickiej, ze słynną kolejką gondolową na jej szczyt.
Dopasowanie obiektu do otoczenia to jedno z największych wyzwań współczesnej architektury. Podczas tworzenia tego projektu otoczenie miało kluczowe znaczenie. Założeniem było, aby budynek nie tylko współgrał z krajobrazem, ale wręcz pozwolił mu wejść do środka. Tak powstał pomysł na szklaną fasadę umożliwiającą niezakłócony widok i gwarantującą najwyższy poziom bezpieczeństwa w górskich warunkach.
Przeszklenie wyróżnia rzadko spotykana transparentność. Uzyskano ją poprzez zastosowanie nowatorskiego systemu szklenia strukturalnego, w którym elementy inne niż szkło są ograniczone do minimum. Rozwiązanie pozwoliło uzyskać wspaniały efekt przejrzystości, widoczny szczególnie w okresie zimowym, kiedy można podziwiać ośnieżone szczyty, nie dostrzegając bariery optycznej, oddzielającej ciepłe wnętrze basenu od zimowego krajobrazu.
Pilkington Planar™ jest systemem szklenia strukturalnego opartym na mocowaniu punktowym szkła za pomocą specjalnych uchwytów do różnego typu konstrukcji nośnych, takich jak stalowe słupy, kratownice przestrzenne, systemy cięgnowe czy szklane żebra. W przeszkleniu prezentowanego hotelu, jako konstrukcje wsporcze wykorzystane zostały szklane żebra, wykonane z pojedynczego szkła hartowanego o grubości 19 mm i zmiennej głębokości. Zastosowanie szklanych żeber wzmocniło efekt niezakłóconego widoku na zewnątrz.
Do żeber szklanych zamocowano szyby zespolone fasady o wysokości 4,35 m i powierzchni sięgającej prawie 9 m2. Szyby zespolone o konfiguracji: szyba zewnętrzna z neutralnego niskoemisyjnego szkła przeciwsłonecznego o grubości 12 mm, odstęp między szybami o szerokości 16 mm wypełniony powietrzem, szyba wewnętrzna z bezbarwnego szkła float o grubości 6 mm zostały wykonane ze szkła hartowanego. Wykorzystane szkło zostało także poddane termicznej obróbce (ang. heat soak test) po to, aby wyeliminować jego spontaniczne pękanie. W celu zagwarantowania bezpieczeństwa konstrukcji przeszklenia zostały przeliczone dla obciążenia wiatrem na poziomie 1800 N/m2, co odpowiada warunkom normowym dla terenów górskich. Obliczenia konstruktorów zostały sprawdzone w laboratoriach firmy Pilkington Architectural w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Badania takie są prowadzone dla różnych ekstremalnych sytuacji, nie wyłączając stref sejsmicznych.
Systemy szklenia strukturalnego muszą wytrzymywać różne rodzaje obciążeń, takie jak wiatr czy śnieg. Aby spełnić najwyższe standardy bezpieczeństwa w ramach systemu szklenia strukturalnego Pilkington Planar™ stosuje rożne kombinacje grubości szkła, rozmiaru tafli i ilości mocowań punktowych.
Całość przeszklenia stanowi bardzo wytrzymałą przegrodę, chroniącą przed wiatrami halnymi. Rozwiązanie to dowodzi, że szkło, dotychczas uważane za kruche i nietrwałe, stało się pełnoprawnym materiałem konstrukcyjnym, umożliwiającym architektom nieograniczoną swobodę twórczego projektowania.