Wymiana czy naprawa okien?
Nie zawsze okna trzeba wymieniać na nowe. Czasem wystarczy regulacja mechanizmów czy naprawa usterek. Warto jednak przyjrzeć się oknom i oszacować, czy regulacja okuć albo wymiana uszczelki, zawiasów lub mechanizmu klamki, będzie wystarczająca. Część z tych czynności możesz wykonać samodzielnie i przetestować skuteczność podjętych działań.
Są jednak sytuacje, kiedy żadna naprawa czy regulacja nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Niektórych okien po prostu nie da się naprawić. Kiedy okna trzeba wymienić na nowe? Oto kilka przykładów:
- Wypaczona rama – ramy wypaczają się ze starości, ale nie tylko. W nowych oknach wypaczenie może być efektem złego montażu, wady fabrycznej lub uszkodzenia mechanicznego. Gdy rama jest wypaczona, okno traci szczelność.
- Uszkodzenia mechaniczne – pęknięte szyby, urwane lub niedziałające mechanizmy, uszkodzenia ram i okuć, popsute klamki. W przypadku drobnych usterek może pomóc naprawa, ale czasem naprawa większej szkody (np. pękniętej szyby w drzwiach balkonowych) może okazać się niewiele tańsza niż wymiana okien na nowoczesne, o dobrych parametrach technicznych.
Warto wiedzieć! Chcesz wymienić okna na nowe i zastanawiasz się, ile możesz zapłacić? Tutaj znajdziesz darmową wycenę; Okna Warszawa - wycena okien online
- Wiek – stare okna (zwłaszcza takie, które nie były dobrze konserwowane) często są nie do odratowania. Mechanizmy się zacinają, z wnętrz ucieka ciepłe powietrze, okna mogą przeciekać, a nawet otwierać się w czasie silnych wiatrów.
- Para wodna na szybach lub między szybami – świadczy o nieprawidłowej cyrkulacji powietrza i nieszczelnościach.
- Przewiew, przeciąg – gdy czujesz, że nawet przez zamknięte okno wieje wiatr, potraktuj to jako wyraźny sygnał, że okna należy wymienić na nowe.
Na co zwrócić uwagę, żeby kupić dobre okna?
Nowe okna mogą mieć nieporównywalnie lepsze parametry techniczne niż okna zamontowane kilkanaście lat temu lub wcześniej. Żeby jednak stolarka ograniczała straty ciepła do minimum, była funkcjonalna i miała realny wpływ na obniżenie rachunków, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. Poniżej znajdziesz wskazówki, na co zwrócić uwagę, a także dowiesz się, czego możesz oczekiwać od nowoczesnych okien.
Współczynnik przenikania ciepła Uw
Współczynnik przenikania ciepła Uw informuje o tym, jakie straty ciepła może generować stolarka. Im współczynnik jest niższy, tym straty ciepła będą mniejsze.
Warto wiedzieć! Normy Uw dla okien
Maksymalna norma współczynnika przenikania ciepła dla okien energooszczędnych wynosi 0,9 W/(m2*K). Dla okien połaciowych norma ta nie może przekroczyć 1,1 W/(m2*K). Okna pasywne mają współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,8 W/(m2*K).
Wielkość przeszkleń
Nowoczesne okna są wyposażone w pakiety szybowe, które chronią przed stratami ciepła. Nie należy więc bać się dużych przeszkleń. Co więcej – im szyba będzie większa, tym więcej naturalnego światła będzie docierać do wnętrza. Pomieszczenia będą dogrzewane przez promienie słoneczne, a Ty później włączysz światło, żeby doświetlić pokój. Co za tym idzie – zapłacisz mniej za prąd.
Grubość profili i liczba komór
Głębokość profili okiennych wpływa na izolacyjność cieplną i akustyczną, a także na sztywność całej stolarki. Zwróć jednak uwagę na zależność między głębokością profili a liczbą komór. Zwykle przedstawia się ona następująco:
- profile 3-komorowe – głębokość od 58 do 69 mm,
- profile 5-komorowe – głębokość od 70 do 79 mm,
- profile 6-komorowe (i więcej) – głębokość od 80 mm.
Wodoszczelność
Wodoszczelność to jeden z najważniejszych parametrów, które charakteryzują nowoczesne okna. Najwyższymi parametrami w tym zakresie wyróżniają się okna klasy 9A, które wytrzymują ciśnienie wynoszące nawet 600 Pa. Okno takiej klasy zachowa szczelność nawet wtedy, gdy podczas deszczu wiatr osiągnie prędkość do 115 km/h.
Odporność na obciążenia wiatrem
Sztywność okien to kolejny parametr, który ma wpływ na wielkość strat ciepła i komfort domowników. Pokazuje, przy jakiej prędkości wiatru wiejącego prostopadle na okno, rama zacznie się wyginać. Najniższa klasa to A-1, najwyższe to C-6.
Profesjonalny montaż okien
Nawet najlepsze okna zamontowane w niepoprawny sposób nie będą chronić wnętrz przed stratami ciepła (a Ciebie przed dużymi rachunkami). Źle osadzona stolarka skutkuje często powstawaniem mostków termicznych, które nie mają nic wspólnego z komfortem domowników i ciepłem w pomieszczeniach. Okna muszą być zamontowane z zachowaniem najwyższych standardów – tylko dzięki temu nie wyrzucisz pieniędzy w błoto i będziesz cieszyć się funkcjonalnością oraz doskonałymi parametrami technicznymi swoich okien.
Chcesz cieszyć się wysokiej klasy oknami i mieć pewność, że zostały dobrze zamontowane? Zamów okna u producenta.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Dramatyczne dane. W tym roku na Morzu Śródziemnym zginęło lub zaginęło 2500 migrantów
- Szwecja wyprowadza wojsko na ulice. "Żaden kraj w Europie nie jest w takiej sytuacji"
- Jaka będzie jesień? Sprawdź w naszym quizie, czy znasz jesienne przysłowia
- Jesienny trening mózgu dla bystrzaków. Czy rozwiążesz 12 zagadek? QUIZ