Okna dachowe - czym je zasłonić?

Materiał informacyjny FUSION MARKETING

Okna dachowe, choć niezwykle efektowne, stwarzają pewne trudności, jeśli chodzi o ich udekorowanie czy zasłonięcie. Jednak znalezienie odpowiedniego rozwiązania nie jest trudne, wystarczy tylko dowiedzieć się nieco więcej o ich cechach konstrukcyjnych i rodzajach tkanin, które można wykorzystać. Podpowiadamy jak to zrobić!

Czym zasłonić okna dachowe?

Zasłony do okna dachowego ze skosem należy dobierać z uwzględnieniem cech konstrukcyjnych okna. Ponadto sam pokój może mieć dość nietypowy kształt, w zależności od konstrukcji dachu. Dlatego trzeba będzie wziąć pod uwagę:

• kąt ściany,
• model składanej ramy,
• rozmiar okna: kurtyna nie powinna być mniejsza niż część szklana,
• cechy kształtu okna.

Nie zaleca się stosowania tkanin wymagających, jeśli chodzi o ich pielęgnację, ponieważ ta będzie utrudniona ze względu na wysokie położenie zapięcia. Wybierając zasłony do okna dachowego, możesz poprosić projektanta o ich wizualizacje. Co pomoże ci uniknąć podstawowych błędów.

Gęstość tkaniny wybieramy w zależności od tego, jakie zadanie mają zasłony. Im większa gęstość, tym ciemniej będzie w pokoju, dotyczy to zwłaszcza pomieszczeń wykorzystywanych jako sypialnia. Gęsta tkanina sama w sobie nie gromadzi kurzu, więc łatwo ją czyścić. Jeśli zasłony mają złożoną teksturę, mogą być bardziej atrakcyjne, ale będziesz musiała je czyścic częściej, ponieważ na fakturze gromadzi się kurz.

Mieszkanie na poddaszu a światło dzienne

Wybierając okna dachowe w Krakowie, od razu przemyśl projekt ich wpasowania w otoczenie. Przy dekoracji okien dachowych należy też bowiem wziąć pod uwagę kształt otworu. Jeśli nie wiesz jak zasłonić okna dachowe w sypialni, to weź pod uwagę, że tradycyjne tkaniny rzadko mają odpowiednią gęstość. Oznacza to, że chronią cię przed nadmiernym światłem słonecznym, ale nie zaciemniają całkowicie pomieszczenia. Nie sprawdzą się zatem w pomieszczeniu przewidzianym na sypialnie.

W takim przypadku istnieje możliwość zamontowania kurtyn wyposażonych w prowadnice boczne. Krawędź zostanie osłonięta aluminiowym profilem kurtynowym, a sterowanie odbywać się będzie za pomocą umieszczonego z boku sznurka. Jeśli potrzebujesz pełnego zaciemnienia, możesz użyć zasłon, których materiał jest dość gęsty i nie przepuszcza światła.

Jak zasłonić okna dachowe?

Na kondygnacjach poddasza wiele okien znajduje się w płaszczyźnie pionowej. A jeśli skosy po obu stronach nie są zbyt blisko nich, masz doskonałą okazję do udekorowania ich w taki sam sposób, jak wszystkie inne okna w domu - zaczynając od podejść, które dotyczą standardowych otworów okiennych. Za najbardziej elegancką i uniwersalną wciąż uważa się metodę ułożenia równorzędnych płócien po obu stronach okna do samej podłogi.

Rolety rządzą!

Rolety mocuje się bezpośrednio do samej ramy lub bardzo blisko niej. Stosowane są w pomieszczeniach na poddaszu, ponieważ można je szybko otwierać i zamykać – są mobilne, a także nie wymagają nadmiernej konserwacji. W wielu modelach, które są przeznaczone do użytku na pochyłych płaszczyznach, wzdłuż okna są zamontowane dodatkowe szyny. Na nich, podobnie jak na prowadnicach, kurtyna porusza się w taki sposób, że jest zawsze równoległa do płaszczyzny samego otworu. Taki system przydaje się również przy otwieraniu okna w celu przewietrzenia.

A może zasłony?

Zasłony do okien dachowych mogą mieć ciekawy design, można je pochylać, opuszczać do podłogi lub mocować za pomocą specjalnych zapięć, które sprawią, że tkanina będzie przylegać bliżej okna. Zazwyczaj zasłony wykonane są z elastycznej, niezbyt gęstej tkaniny. Ich głównym celem nie jest ochrona pomieszczenia przed światłem, ale stworzenie przyjemnej atmosfery, pożądanego wystroju wnętrza.

Plisy - nowoczesne i eleganckie rozwiązanie

Popularnym rozwiązaniem są żaluzje plisowane do okien dachowych. Są w stanie skutecznie zaciemnić pomieszczenie. Są łatwe w obsłudze i konserwacji. Ten rodzaj zakrycia okna, wykonany jest z profilu, do którego przymocowana jest tkanina z dużą ilością fałd.

Aby tkanina była solidnie przymocowana do gzymsu, stosuje się specjalne sznurki. Dzięki nim możesz sterować konstrukcją. Np. podnieść płótno, aby otworzyć okno. Projekt można uzupełnić o różnorodne akcesoria, które upraszczają jego użytkowanie. Zasłony mogą mieć posiadać dodatkowe przedłużacze, być wyposażone w gzymsy, specjalne uchwyty, które pozwolą na jej wygodne otwieranie i zamykanie. Tego typu zasłona skutecznie chroni przed nadmiarem promieni słonecznych i potrafi naprawdę ozdobić i urozmaicić wnętrze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na e-okna.pl e-okna.pl